Nowy numer 48/2023 Archiwum

Świętujemy zwycięstwo powstania wielkopolskiego

Po raz pierwszy w całym kraju odbywają się dziś obchody Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

Dziś tj. 27 grudnia 2021 roku, obchodzimy po raz pierwszy nasze nowe święto państwowe jakim jest Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Jest to upamiętnienie największego zwycięstwa jakiego na terenie będącym pod zaborami odnieśli Polacy. Ten wyjątkowy niepodległościowy zryw świętem państwowym ustanowił prezydent RP Andrzej Duda.

Obchody w Elblągu odbywają się pod Pomnikiem Twórców Niepodległości. Na terenie naszej diecezji jest jednak jedno miejsce wyjątkowo blisko związane z powstaniem wielkopolskim. Na kwidzyńskim cmentarzu znajduje się bowiem grób mjr. Władysława Wolniewicza, uczestnika powstania, a także wojny polsko-bolszewickiej 1920 r., który od 1959 r. mieszkał w pobliskim Baldramie.

Grób zmarłego w 1978 r. kombatanta został wpisany do ewidencji grobów weteranów walk o wolność i niepodległości oraz odnowiony na koszt IPN. Tuż przed świętami Bożego Narodzenia mieszkańcy Kwidzyna i okolic, wraz z przedstawicielami samorządu, delegacją Instytutu Pamięci Narodowej, harcerzami i młodzieżą uhonorowali uczestnika niepodległościowych walk, składając kwiaty na jego mogile. Ponadto dyrektor Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Kwidzynie Anna Widz odebrała akt przekazania opieki nad grobem weterana walk o wolność i niepodległość.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy