Nowy numer 38/2023 Archiwum

Czerwony kościół w przededniu modernizacji

Parafia Przemienienia Pańskiego w Iławie prowadzi finalny etap pozyskiwania dofinansowania na termomodernizację.

Już wkrótce jeden z najważniejszych zabytków Iławy czyli tzw. czerwony kościół doczeka się istotnego remontu. Parafii Przemienienia Pańskiego udało się bowiem pozyskać środki, które pozwolą na przeprowadzenie prac renowacyjnych i termomodernizacyjnych. - Jesteśmy w finalnym etapie pozyskiwania dofinansowania na termomodernizację. Cały projekt i starania rozpocząłem w 2019 r. Trwało to długo i wymagało dużo pracy. Całość opiewa na blisko 7 milionów złotych - wyjaśnia o. Andrzej Albiniak OMI, proboszcz parafii.

Pozyskane dofinansowanie będzie pochodzić z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, z programu priorytetowego Budownictwo Energooszczędne, w którym chodzi o zmniejszenie zużycia energii w budownictwie. - Dofinansowanie jest znaczące, ale konieczny jest również wkład własny i tu zwracamy się do parafian, do wszystkich naszych przyjaciół, do przedsiębiorców, do wszystkich ludzi dobrej woli, którym zależy na naszych zabytkach, prosząc o pomoc w pokryciu wkładu własnego - apeluje o. Albiniak.

Jak wyjaśnia planowane prace obejmą nie tylko budynku kościoła, ale także klasztoru i budynku, w którym kiedyś mieściły się salki katechetyczne. - Remont kościoła oraz obiektów przyległych polegał będzie na modernizacji oraz termomodernizacji. Będzie nowy system ogrzewania dostosowany do zabytkowego obiektu. Będzie to ogrzewanie podłogowe z pomp ciepła - wskazuje proboszcz.

Ponadto zostaną wymienione okna, drzwi i posadzki. Docieplone zostaną stropy i dachy. Zmodernizowana zostanie instalacja elektryczna i źródła światła na energooszczędne. Wykonane zostaną prace osuszające i wzmacniające mury i wiele innych.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast