Nowy numer 39/2023 Archiwum

WSD. Rekolekcje powołaniowe

Trwają jeszcze rekolekcje pod hasłem „Nie lękajcie się!”, pomagające rozeznać powołanie.

Rekolekcje powołaniowe w Wyższym Seminarium Duchownym diecezji elbląskiej to czas skupienia i refleksji, modlitwy, a także zawiązywania braterskiej wspólnoty. Chęć udziału w nich zgłosiło 11 młodych mężczyzn, niestety z różnych przyczyn, m.in. zdrowotnych, nie wszyscy mogą je przeżywać. Ostatecznie bierze w nich udział 7 młodych. Towarzyszą im klerycy w roli animatorów i kapłani. Konferencje głosi ks. Karol Waga, prefekt WSD.

Hasłem rekolekcji są słowa: „Nie lękajcie się!”, które mają przede wszystkim uświadamiać, że nie jesteśmy bezradni w momentach, kiedy przychodzą do nas lęki. - One zawsze będą przychodziły, niezależnie od tego kim jesteśmy i co robimy, ale nie jesteśmy w tym bezradni. W tych lękach jest z nami Chrystus, który też odczuwał trwogę, między innymi w ogrodzie Getsemani. Dla nas jest głęboka nadzieja chrześcijańska na to, że On pomoże nam te lęki przezwyciężyć. Niekoniecznie one zostaną odsunięte, ale pomoże nam je przejść, przetrwać. To jest główne przesłanie tych rekolekcji - mówi ks. Karol Waga.

Czas przeżyty w murach WSD ma pomóc młodym mężczyznom w rozeznaniu powołania, wyborze drogi kapłańskiej, czy małżeńskiej, z czym mogą także wiązać się lęki, bo przecież kapłaństwo może być ucieczką od małżeństwa. - Staramy się z grupą kleryków animatorów podprowadzać rekolektantów do tego, żeby dobrze rozeznali powołanie, a żeby rozeznać dobrze powołanie trzeba być w miarę wolnym, to znaczy nabrać dystansu do tych lęków, które są - zaznacza ks. Karol.

Tłumaczy także, że w czasie w konferencji mowa jest o tym, jak radzić sobie z lękami. Uczestnicy są zaproszeni do tego, by zastanowić się, jakie lęki dotyczą ich grupy, bo mogę być one związane nie tylko z wyborem drogi powołania, ale i np. z grzechem.

Więcej o rekolekcjach powołaniowych w „Gościu Elbląskim” na niedzielę 20 lutego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast