Bp Jacek Jezierski ustanowił diecezjalnego koordynatora pomocy uchodźcom z Ukrainy.
Biskup elbląski funkcję tę powierzył ks. Waldemarowi Maliszewskiemu. - Do moich zadań należy zbieranie informacji dotyczących wszystkich zadań podejmowanych przez instytucje diecezjalne, parafie - mówi.
Jako koordynator ks. Maliszewski monitoruje, ile osób, rodzin zamieszkało na terenie danej parafii, gminy i jakiej pomocy potrzebują. W jego kompetencji leżą sprawy związane z koordynacją kwestii dotyczących pomocy medycznej, psychologicznej, powrotem do szkół dzieci i młodzieży, bezpieczeństwa publicznego czy przeciwpożarowego w lokalach, jakie zajmą. W razie potrzeby także zmiany miejsca pobytu uchodźców, gdy to będzie np. wiązało się z możliwością podjęcia pracy.
Ksiądz Waldemar prosi także o zgłaszanie sytuacji niestandardowych, które związane są z przekraczaniem granicy. Dotyczy to chociażby kobiet, bo to one głównie z dziećmi przyjeżdżają do Polski, które mają prawo stałego pobytu w Ukrainie, a paszport rosyjski. W momencie wybuchu wojny były na terenie Rosji i teraz nie mogą przekroczyć granicy rosyjsko-ukraińskiej. Dzieci kobiet były wówczas w Ukrainie, a teraz są już w Polsce. Matki chcą do nich dołączyć. Zadaniem diecezjalnego koordynatora pomocy uchodźcom z Ukrainy jest skontaktowanie się ze Strażą Graniczną i innymi instytucjami, by zorganizować przerzut takiej osoby do Polski.
Jak zaznacza ks. Waldemar, każda pomoc dla uciekających przed wojną Ukraińców jest niezmiennie potrzebna - od finansowej po materialną: środki higieny, żywność, zabawki. - Jak wynika z rozmów z uchodźcami, oni jak najszybciej chcą podjąć pracę, najszybciej się usamodzielnić. Chcą, żeby dzieci poszły do szkoły. Są skromni i nie chcą być ciężarem dla gospodarzy - tłumaczy ks. Maliszewski.
Dlatego też ważne jest, żeby w miarę możliwości przyjmować uchodźców do miejsc, w których będą mieli namiastkę samodzielności. Będą mięli własną kuchnię, łazienkę, pokój. To będzie ważne przy później podejmowanej pracy czy powrocie do szkoły.
Obecnie trwają prace nad potencjalnym przyjęciem uchodźców w Wyższym Seminarium Duchownym w Elblągu i ośrodku rekolekcyjnym w Stagniewie.
Kontakt do ks. Maliszewskiego - tel.: 696 293 440, e-mail: ks.waldi@wp.pl.