Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Wystawa ukraińskich ikon przejdź do galerii

Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu zaprasza do obejrzenia wystawy "Blask nadziei. Ukraińskie ikony ze zbiorów elbląskiego muzeum".

„Blask nadziei. Ukraińskie ikony ze zbiorów elbląskiego muzeum” to wystawa czasowa. Ikony oglądać można do 30 kwietnia.

„Dzisiaj - stojąc w obliczu aktu agresji, którego ofiarą padli nasi sąsiedzi - czujemy złość, smutek i niepewność, jakie towarzyszą wszelkim zbrojnym konfliktom od wieków. Nasze myśli są z Ukrainą, która dzielnie walczy nie tylko za swój kraj, ale w obronie nas wszystkich” - napisał Michał Kozłowski z Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu.

Wystawa ta to gest solidarności wobec walczącej Ukrainy. „Tragedia ta zrodziła w nas coś jeszcze - poczucie solidarności i braterstwa oraz chęć niesienia pomocy. Również Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu chce włączyć się w ten niezwykły korowód gestów wsparcia, płynących z całej Polski. Nasze możliwości są oczywiście ograniczone - możemy jedynie robić to, co potrafimy najlepiej - dzielić się naszymi zbiorami i wiedzą”.

Ekspozycja „Blask nadziei. Ukraińskie ikony ze zbiorów elbląskiego muzeum” to także okazja, żeby zetknąć się ze światem sztuki chrześcijańskiego wschodu. „Za ikonami stoi wielka teologia i historia, lecz nawet nie będąc jej świadomym - trudno oprzeć się niebywałej sile wyrazu tych niewielkich dzieł. Wewnętrzny blask zawarty w ich kompozycjach, emanując, otwiera nam okno ku lepszej, nadrealnej rzeczywistości. Sądzimy, że dzisiaj wszyscy bardzo tego światła potrzebujemy” - dodał M. Kozłowski.

« 1 »
"Blask nadziei" - wystawa ikon

Foto Gość DODANE 11.03.2022 AKTUALIZACJA 18.03.2022

"Blask nadziei" - wystawa ikon

oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy