Szkolenia, przekazanie darów i przyjęcie ciężko chorych pacjentów – to tylko niektóre z form pomocy Ukraińcom świadczonych przez elbląską służbę zdrowia.
Elbląscy ratownicy medyczni szkolą obywateli Ukrainy, którzy chcą wrócić do swojego kraju, aby bronić ojczyzny. Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu poinformował, że w związku z toczącą się na Ukrainie wojną przygotował szkolenia medyczne dla obywateli tego kraju. Polscy medycy prowadzą szkolenia związane z przedszpitalnym postępowaniem z obrażeniami powstającymi najczęściej na polu walki. Kursy są całkowicie bezpłatne.
To niejedyna forma pomocy, jaką nasi medycy świadczą zaatakowanym sąsiadom. W minionych tygodniach elbląski szpital przekazał dary dla osób poszkodowanych w rosyjskiej napaści. Są to przede wszystkim środki opatrunkowe, w tym 600 opakowań gazy sterylnej, 5000 sztuk sterylnych gazików/kompresów, 1300 opakowań niesterylnych gazików i kompresów oraz 360 sztuk podkładów ginekologicznych.
Z kolei warmińsko-mazurski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia poinformował o powstaniu infolinii dla pacjentów onkologicznych z Ukrainy, którzy musieli przerwać terapię w swoim państwie, ze względu na agresję Moskwy. Dzięki uzyskanym za jej pośrednictwem informacjom będą mogli kontynuować leczenie w Polsce. W każdym województwie jest przynajmniej jedna placówka onkologiczna, która jest gotowa do przyjęcia pacjentów z Ukrainy. Połączenie z infolinią jest bezpłatne, a działa ona całodobowo, przez 7 dni w tygodniu, także w dni świąteczne. Zapewnia obsługę pacjentów w językach polskim, angielskim, ukraińskim i rosyjskim.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się