Nowy numer 48/2023 Archiwum

Malbork. Recital skrzypcowy Magdaleny Filipczak

Zagrała na rzecz uchodźców z Ukrainy, którzy schronienie znaleźli w Malborku.

Magdalena Filipczak w rodzinnym Malborku wystąpiła we wtorek 19 kwietnia. Był to koncert charytatywny „Solidarni z Ukrainą”, a wejściówką była dobrowolna cegiełka na rzecz gości z Ukrainy, którzy zamieszkali w Malborku.

Recital skrzypcowy odbył się z inicjatywy samej artystki, która przyszła do ks. Roberta Branickiego FDP, proboszcza parafii św. Jana Chrzciciela i powiedziała: „Proszę księdza, chciałabym coś od siebie zrobić dla naszych uchodźców”. - Jest to człowiek wrażliwego serca. To, co zaprezentuje nam, to jest piękna muzyka duszy, która będzie się unosiła w tej zabytkowej świątyni - powiedział ks. Robert Branicki FDP.

Magdalena Filipczak na miejsce recitalu skrzypcowego wybrała kościół św. Jana Chrzciciela, ponieważ zabytek ten ze względu na swoją historię jest jej szczególnie bliski.

- Cieszę się, że tak licznie się zgromadziliśmy, by pokazać solidarność z naszymi sąsiadami z Ukrainy, z naszymi gośćmi przebywającymi w Malborku - powiedziała artystka.

Zebrani w malborskiej świątyni we wtorkowy wieczór w wykonaniu Magdaleny Filipczak usłyszeli m.in. utwór ukraińskiego kompozytora Myrosława Skoryka „Melodia” z muzyki do filmu „Vysoky pereval”. Opowiedziała, że zagranie go zaproponował jej znajomy z Kijowa, gdy dowiedział się o recitalu w Malborku. Było to dzień przed występem.

Malbork. Recital skrzypcowy Magdaleny Filipczak

Magdalena Filipczak wychowała się w Malborku, gdzie ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia im. Ignacego Jana Paderewskiego. Naukę kontynuowała w Gdańsku, a po maturze wyjechała do Londynu. Tam w Guildhall School of Music and Drama ukończyła z wyróżnieniem klasę skrzypiec u wybitnego polskiego muzyka Krzysztofa Śmietany. Jest laureatką wielu międzynarodowych konkursów oraz stypendystką m.in. Guildhall School, The Graduate Center Profesor Queens College City University w Nowym Jorku.  

Magdalena Filipczak jest również nauczycielką, udziela lekcji mistrzowskich, jest adiunktem w Aaron Copland School of Music (Queens College) w Nowym Jorku, gdzie obecnie mieszka. Artystka koncertuje w Europie, Ameryce Północnej i Ameryce Południowej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy