Nowy numer 07/2024 Archiwum

Kwidzyn. Konsekracja kościoła pw. Miłosierdzia Bożego przejdź do galerii

- Jesteśmy zgromadzeniem Jezusa Chrystusa, Jego ludem, Jego żywym Kościołem - powiedział bp Jacek Jezierski.

Poświęcenie kościoła pw. Miłosierdzia Bożego odbyło się w dniu odpustu parafialnego. Uroczystej Mszy św. przewodniczył bp Jacek Jezierski.

- Rozwój Kwidzyna po II wojnie światowej, powstanie nowych dzielnic, spowodowało potrzebę tworzenia nowych parafii. Dlatego wznosi się świątynie - stało się tak i tutaj. Był to proces niełatwy, rozłożony w czasie. Poświęcenie kościoła zamyka etap dziejów parafii - mówił bp Jezierski. Zaznaczył, że wspólnota świątynię tę wybudowała własnymi środkami.

W kościele swoje centrum posiada społeczność parafii. - Wokół ołtarza, gdzie ksiądz sprawuje Eucharystię - tam tworzy się wspólnota wiernych. Buduje się ta wspólnota - rośnie i umacnia. W kościele odbywa się niedzielne nauczenie, w kościele jest źródło chrzcielne, tu ksiądz błogosławi sakramentalne związki małżeńskie, dzieci przystępują do I Komunii Świętej, a młodzież do sakramentu bierzmowania. W parafialnym kościele jest okazja i wyznaczone miejsce do spowiedzi sakramentalnej - wymieniał biskup elbląski.

Wspólnota chrześcijańska potrzebuje własnego kościoła, własnego miejsca modlitwy. - Miejsca, w którym oddawana jest wspólnie cześć Bogu Ojcu przez Jezusa Chrystusa w jednym Duchu. Społeczność wierzących jest żywym Kościołem, jest ona zwoływana na niedzielne zgromadzenie - kontynuował bp Jezierski.

Zgromadzenie modlitewne składa się z rodzin, z osób samotnych, z osób o mocnej wierze, ale i tych pełnych wątpliwości, zastrzeżeń i będących w kryzysie. Do tego zgromadzenia należą wszyscy ochrzczeni, jest ono otwarte dla każdego. - Nie wolno zgubić kogoś tylko dlatego, że nie nadąża za nami, że idzie wolniej, że zbłądził. Na tym polega mądrość Kościoła Matki. Mądrość wspólnoty, że jest cierpliwa i taktowna. Nie jest obojętna, ale jest taktowna, jest wielkoduszna, posiada doświadczenie, jest zdolna do wybaczania i pojednania. Matka umie czekać na powrót swoich dzieci, poszukuje ich i cieszy się z odnalezienia - tłumaczył biskup elbląski.  

- Wspólnota wiary, wspólnota parafialna nosi w sercu ból z powodu odchodzenia konkretnych osób, ale i radość z ich powrotów. Jesteśmy zgromadzeniem Jezusa Chrystusa, Jego ludem, Jego żywym Kościołem - podkreślił bp Jacek Jezierski.

Parafia pw. Miłosierdzia Bożego została erygowana 10 września 1981 roku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy