Wydarzenie było połączone z wręczeniem nagród laureatom konkursu „AK80 - Największa podziemna Armia Europy”.
Centrum Edukacyjne IPN Przystanek Historia to miejsce, w którym mówi się o historii, dyskutuje o filmach i książkach. To tam można wziąć udział w warsztatach edukacyjnych, spotkać świadka historii, obejrzeć wystawę. Jest to miejsce popularyzacji wiedzy historycznej i działań IPN również na poziomie regionalnym. W Elblągu Przystanek Historia otwarty został w środę 18 maja. Spotkanie odbyło się w Ratuszu Staromiejskim, w jego murach odbywać się będą kolejne działania organizowane w jego ramach.
W czasie spotkania dr Paweł Warot, dyrektor Oddziału Instytut Pamięci Narodowej w Gdańsku, wygłosił wykład pt. „Wyjątkowość polskich dziejów”.
- W II Rzeczpospolitej w szkołach młodzież uczono tego, czym jest Polska. Po co jest Polska? Jakie Polska ma zadania? Po co jest się Polakiem? - wymieniał dr Warot.
Zwrócił uwagę, że w jednym z budynków w Elblągu wisi niezwykle interesująca mapa. Przedstawia ona I Rzeczpospolitą na przestrzeni wieków, jej wzrost terytorialny i tragedię rozbiorów. - Jest to mapa, która powstała w 1919 roku, wydrukowana była w wielu egzemplarzach z zamieszczonym obok komentarzem w kilku, wówczas najważniejszych, językach świata - poinformował prelegent. W zamieszczonym w językach francuskim, angielskim, włoskim i tureckim komentarzu wytłumaczono potrzebę istnienia Polski. - Dziś się o tym zapomina, ale rzeczywistość nas dogania i każe nam przypomnieć sobie po co jest Polska? Po co jesteśmy Polakami? - zaznaczył dr Warot.
Kontynuując, wytłumaczył, że z komentarza mapy wynikało, że Polska jest po to, żeby chronić świat słowiański przed zapędami niemieckimi, a jednocześnie cywilizację łacińską, zachodnią - dziś powiedzielibyśmy europejską - przed barbarią azjatycką, Moskwą.
W dalszej części prelekcji dr Warot podkreślił, że jesteśmy jednym z historycznych narodów Europy, takim jak Francuzi, Niemcy, Węgrzy, Włosi. - To dziś może wydawać się dziwne, ale nie każdy naród w Europie ma taką historię bogatą jak my. Nie każdy naród jest narodem historycznym, nie są nimi np. Słowacy, mieszkańcy Belgii - zwrócił uwagę prelegent. Dodał równocześnie, że nas wyróżnia też to, jesteśmy narodem szlacheckim, że tożsamość nasza jest szlachecka.
W czasie spotkania zostały wręczone nagrody laureatom konkursu „AK80 - Największa podziemna Armia Europy”. Wśród przedszkolaków zwyciężył Tymon Jabłoński z Przedszkola nr 5 w Elblągu, a w kategorii klasy I-III Antoni Będlin ze Szkoły Podstawowej w Kikole. Kolejna kategoria to klasy IV-VI i tu zwyciężyła Julia Szczepańska z Zespołu Szkół Pijarskich w Elblągu. Wśród uczniów klas VII-VIII laureatem został Igor Biskup ze Szkoły Podstawowej w Gowinie, a wśród uczniów szkół ponadpodstawowych Gabriel Rambaldi z CXXV LO im. Waldemara Milewicza w Warszawie.
Organizatorem konkursu, na który nadesłano ponad 300 prac z całej Polski, było Stowarzyszenie im. gen. bryg. Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego, a współorganizatorami Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Oddział w Gdańsku oraz 4. Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej.