Najczęściej śpiewają w czasie Mszy św. w swoich parafiach, tym razem mogli zaprezentować się przed szerszą publicznością.
Ponad 30 pieśni i piosenek religijnych wybrzmiało w czasie XIII Festiwalu Pieśni Religijnej dla Mieszkańców Żuław i Mierzei Wiślanej w Kmiecinie. Na festiwalowej scenie łącznie stanęło ponad 300 osób – soliści, zespoły, schole, chóry.
Występ na przeglądzie piosenki takim jak w Kmiecinie, rozwija grupę, poszerza horyzonty młodych artystów. – Można także posłuchać i poznać zespoły ze swojej okolicy, nawiązać nowe znajomości – mówi Kinga Lis, która prowadzi scholę Śpiewaj Panu przy parafii św. Anny w Sztumie.
– Na 100. rocznicę urodzin naszego papieża napisałam piosenki „Wspomnienie o św. Janie Pawle II”, ale zaczęła się pandemia i nie miałam możliwości jej zaprezentowania. O tym konkursie dowiedziałam się od ks. Piotra Towarka. Pomyślałam, że skoro mam piosenkę, nie byłam tu nigdy, raz mogę tu przyjechać i zaśpiewać – opowiada Alicja Klufczyńska, która jest organistką w parafii św. Michała Archanioła w Postolinie. Do Kmiecina przyjechała także dlatego, że chciała zobaczyć miejscowy kościół. Nie kryje, że w czasie występu była zestresowana.
Piosenka, którą wykonała schola Trójeczka z parafii Trójcy Przenajświętszej w Morągu „Po to Bóg stworzył z prochu człowieka” z repertuaru Piotra Rubika, nie należała do najłatwiejszych. Grupa uczyła jej się przez kilka tygodni. Po przyjeździe do Kmiecina dziewczynki śpiewające w Trójeczce wiedziały, że są dobrze przygotowane – tremy nie czuły. Dla młodych artystek bycie w parafialnej scholi to fajna przygoda. – Na naszych spotkaniach jest zabawnie, a równocześnie uczymy się śpiewać – mówi Alicja. Dziewczynki cieszy to, że mogą regularnie śpiewać na Mszach św. Już wiedzą, że nauka piosenki to nie tylko poznanie jej melodii, ale i wyraźne jej przeczytanie, bo dykcja jest bardzo ważna.
Pierwsze miejsce w kategorii soliści dzieci komisja festiwalowa przyznała Sylwii Kowal, w kategorii młodzież – Lenie Niedźwiedzkiej, a w kategorii dorośli – Danucie Podsiadło. Za najlepsze zespoły młodzieżowe uznano ex aequo dwie grupy: Canto ze Szkoły Podstawowej nr 9 im. Kazimierza Jagiellończyka w Malborku i scholę Trójeczka z parafii Trójcy Przenajświętszej w Morągu. W kategorii duety młodzież zwyciężyli Marcelina Runewicz i Kacper Woźniak. Dwa pierwsze miejsca komisja przyznała również w kategorii zespół dorośli. Zdobyły je zespoły Nadzieja z parafii św. Jadwigi Królowej w Kmiecinie i Mazi Band z parafii bł. Doroty z Mątowów Wlk. w Elblągu.
Organizatorem festiwalu, który odbył się w sobotę 21 maja, była parafia św. Jadwigi Królowej w Kmiecinie wraz z proboszczem ks. Józefem Kożuchowskim.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się