Nowy numer 38/2023 Archiwum

Tak samo piękna jak trudna

Drugi człowiek jest dla nas nie tylko darem, ale też wyzwaniem.

Parafia św. Brata Alberta w Elblągu i księża salwatorianie zapraszają na doroczne Forum Rodziny. Kolejna, XIV edycja tego spotkania odbywać się będzie od 6 do 8 czerwca. Hasłem przewodnim są słowa: „Miłość piękna, choć trudna”.

– Nasze forum ma już dość długą tradycję. Zawsze poruszamy wtedy sprawy dotyczące małżeństwa, które jest fundamentem rodziny. Niezwykle piękne jest to, że Pan Jezus podniósł je do godności sakramentu – wyjaśnia ks. Jerzy Urbanik, proboszcz parafii.

Nawiązując do tematu tegorocznych konferencji, kapłan podkreśla, że małżeństwo nie jest łatwym zadaniem. – Drugi człowiek jest dla nas zawsze wyzwaniem. Bo kiedy przebywamy z kimś 24 godziny na dobę, poznajemy nie tylko jego dobre strony, ale także jego słabości. I nie tylko otrzymujemy od niego miłość, ale musimy mu ją również okazać – wskazuje kapłan.

Temat forum został zaczerpnięty z książki Mieczysława Guzewicza, który będzie głównym prelegentem spotkań tej edycji. W zapowiedzi czytamy również, że konferencja będzie podzielona na trzy segmenty: „Łagodna pedagogia Boga wobec małżonków”; „Ona ma być mu poddana, on ma ją kochać”; „Niezwykłość miłości małżeńskiej”. – To wszystko ze szczegółami przedstawi prelegent. Ale zwróćmy uwagę na drugi temat. Co to znaczy być komuś poddanym? – zastanawia się ks. Urbanik. – Dziś „poddaństwo” nie kojarzy się pozytywnie. Natomiast tutaj dotykamy pewnych prawd, które są zapisane w naturze człowieka, że takiego poczucia bezpieczeństwa, jakie daje kochający mąż żonie, nic innego nie jest w stanie zapewnić. Ani środki materialne, ani kontakty z innymi ludźmi czy liczne grono przyjaciół. Kiedy zatem mówimy o „poddaństwie” w małżeństwie, mówimy o umiejętności wzajemnego uzupełniania się męża i żony – podsumowuje.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast