Przypomnieli triumfalny wjazd do Malborka króla Kazimierza Jagiellończyka.
Festiwal Kultury Dawnej, który w tym roku w Malborku odbywa się po raz dwudziesty, nawiązuje do roku 1457 i wjazdu króla Kazimierza Jagiellończyka od strony Gdańska do krzyżackiej twierdzy odkupionej od czeskich najemników.
Do krzyżackiej stolicy Kazimierz Jagiellończyk wjechał 8 czerwca 1457 roku i przejął ją na rzecz Polski, zaś dwa dni później przyjął w wielkim refektarzu hołd nowych poddanych.
Do tego triumfalnego wjazdu do Malborka nawiązywał barwny korowód, który rozpoczął festiwal. Udział w nim wzięli najmłodsi, młodzież szkolna i dorośli. Obecny był także Marek Charzewski, burmistrz Malborka.
Bezpośrednio po dojściu korowodu przed ratusz, który znajduje się na Trakcie Jana Pawła II, odbyła się inscenizacja nawiązująca do wydarzeń z XV wieku. W czasie przedstawienia król przekazał klucze do miasta M. Charzewskiemu.
XX Międzynarodowy Festiwal Kultury Dawnej, który odbywa się pod hasłem „Wspólne dziedzictwo kultury”, trwać będzie do niedzieli, a w programie m.in. warsztaty rzemieślnicze i sobotni koncert galowy z udziałem Henryka Kasperczaka i Zespół Muzyki Dawnej Vocantus. Festiwal zakończy uroczysta niedzielna Msza św. w kościele św. Jana Chrzciciela o godz. 10.