Nowy numer 48/2023 Archiwum

By lepiej poznać świątynię

Już od lipca zabytkowy kościół św. Jana Chrzciciela w Malborku będzie można zwiedzać z audioprzewodnikiem.

Audioprzewodnik pomoże lepiej poznać zabytkowy kościół, którym opiekują się księża orioniści. Zyskają turyści, ale również miejscowi.

- Okazało się, że wielu parafian, malborczyków, tak naprawdę nie do końca zna historię naszego kościoła i zabytków, które się w nim znajdują - mówi ks. Robert Branicki FDP, proboszcz.

Audioprzewodnik podpowie zwiedzającym, na jakie elementy warto zwrócić uwagę. - W nawie północnej mamy piękny ołtarz św. Stanisława Kostki. Piękna jest też opowieść o tym ołtarzu. Są epitafia, na które wchodząc do kościoła, zazwyczaj nie zwracamy uwagi, nie zastanawiamy się co mogą oznaczać, kto jest tam pochowany, kogo przedstawiają. W przewodniku są szczegółowe informacje na ten temat - zaznacza ks. Robert.

Pomysł wyprodukowania audioprzewodników powstał w ubiegłym roku i została przygotowana ich wersja robocza. Później parafia rozpoczęła rozmowy z Łukaszem Marcem, przedstawicielem firmy, która robiła audioprzewodniki dla Muzeum Zamkowego w Malborku. - Jest to duży koszt, bo samo opracowanie tematyczne przewodnika wynosi 10 tys. zł, do tego dochodzi ponad tysiąc złotych za każdy przewodnik. Dzięki wsparciu Starostwa Powiatowego i pana Mirosława Czapli, któremu bardzo dziękuję, zastały nam przekazane środki, żebyśmy mogli opracować ścieżkę tematyczną. Była to kwota 20 tys. zł - informuje ksiądz proboszcz.

Przekaz został opracowany w przystępnej formie dla młodszych i starszych odbiorców. Audioprzewodniki dostępne są w wersji polsko- i angielskojęzycznej. W sezonie turystycznym - w lipcu i sierpniu - kościół jest otwarty dla zwiedzających od godz. 10 do 17 i w tym czasie w sklepiku parafialnym będzie można wypożyczyć audioprzewodnik. Koszt wypożyczenia wynosić będzie 15 zł i będzie to ofiara na cele kultu religijnego. W przyszłości za te pieniądze zostaną zakupione kolejne audioprzewodniki. Obecnie jest ich 10, a ma być przynajmniej 50.
 
Zwiedzanie kościoła św. Jana Chrzciciela (ul. Stare Miasto 22) z audioprzewodnikiem trwać będzie ok. 25 minut.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy