W elbląskim Muzeum Archeologiczno-Historycznym odbyły się dziś "Warsztaty Piekarczyka".
Warsztaty wypiekania chleba starodawnymi metodami rozpoczęły cykl letnich spotkań edukacyjnych, które prowadzi w tym roku Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu. Począwszy od 5 lipca wszyscy chcący poznać tajemnice dawnego rzemiosła mogą w każdy wtorek i czwartek odwiedzać elbląskie muzeum.
- Przyszliśmy tutaj głodni… wrażeń – śmieje się pani Grażyna, która na „Warsztaty Piekarczyka” przyszła wraz dziećmi i wnukiem. – Ale nasyciliśmy dziś nie tylko nasze emocje, ale także i brzuchy – dodaje. Podczas wtorkowych spotkań uczestnicy poznają bowiem nie tylko budowę pieca chlebowego, mogą dowiedzieć się, jak i z czego wypiekano w przeszłości ten najpopularniejszy składnik naszej diety oraz jakie zwyczaje były z tym związane, ale również mogą sami spróbować sił w sztuce wyrobu i wypieku chleba.
Dziś wypiekano podpłomyki. – Mój wyszedł bardzo dobrze – chwali się swoim wypiekiem mały Marcel, następnie zanurzając kawałek w oliwie. – Kiedy tylko zjemy to co zrobiliśmy idziemy robić następne – dodaje jego babcia.
W czasie swoich letnich warsztatów Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu zaprasza również na cykl „Nie święci garnki lepią”. Te czwartkowe spotkania to propozycja dla tych, którzy chcieliby się nauczyć lepienia naczyń z gliny, poznać tradycyjne techniki tego rzemiosła oraz dowiedzieć się więcej o glinianych obiektach z muzealnych zbiorów.
Warsztaty odbywać się będą w lipcu i sierpniu, w każdy wtorek i czwartek w godzinach 11.00–14.00. Punktualność nie jest wymagana - do zajęć można dołączyć także po godzinie 11. Miejscem spotkań będzie dziedziniec muzeum – okolice repliki chaty z Truso.
Całość artykułu w "Gościu Elbląskim" na 16 lipca.