Nowy numer 38/2023 Archiwum

725 lat Pasłęka

Władze miasta zapraszają na obchody jubileuszu 725-lecia.

Centralne obchody tej wyjątkowej rocznicy zaplanowane są na 24 września. Władze samorządowe zapraszają na Stare Miasto, gdzie zaplanowano wiele uroczystości i atrakcji, aby uświetnić jubileusz.

Tradycyjnie obchody rozpoczną się Mszą Świętą o godz. 10, sprawowaną w intencji mieszkańców całego miasta, w kościele pw. św. Bartłomieja. Następnie uczestnicy rocznicowych obchodów sformują orszak paradny, by w przebraniach w stroje z różnych epok przemaszerować ulicami miasta. Przy akompaniamencie orkiestry wojskowej przejdą oni ulicami: Firleja, Podwale, Chrobrego, Kościuszki, aż na Parking Staromiejski przy ul. Jagiełły.

To właśnie tam odbędzie się większość przewidzianych na ten dzień atrakcji. Na początek uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 zaproszą zgromadzonych w podróż w najwcześniejszą historię miasta. Przedstawią bowiem inscenizację nadania praw miejskich Pasłękowi. Scenka będzie o tyle wyjątkowa, że do odegrania jednej z ról uczniom „Jedynki” udało się namówić samego burmistrza miasta.

Tego dnia także dzieci z pasłęckich szkół i przedszkoli będą miały mnóstwo okazji do zaprezentowania swoich talentów. Zobaczymy m.in. kabaret z SP 3, tańce historyczne w wykonaniu uczniów SP 2, czy pokaz artystyczno-historyczny zaprezentowany przez miejscowy Zespół Szkół oraz pełną energii prezentację pasłęckich cheerleaderek.

Także dorosła część miasta zostawi swój ślad na tych obchodach. Na scenie zobaczymy m.in. zespół Pasłęczanie i kapelę Sztama.

Gwiazdami tego dnia będą zespoły The Postman, czyli najlepsza polska kapela wykonująca piosenki Beatlesów, oraz Enej.

W czasie obchodów staną także liczne stoiska z regionalnym rękodziełem czy gastronomią, stoiska tematyczne, takie jak myśliwskie czy pszczelarskie, oraz urządzenia do zabawy dla dzieci.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast