Nowy numer 48/2023 Archiwum

Trwają rekolekcje oazowe przejdź do galerii

Oazowiczów odwiedził bp Jacek Jezierski.

W sobotę 13 sierpnia grupa dzieci i młodzieży z diecezji elbląskiej rozpoczęła rekolekcje oazowe. Każdego dnia przeżywają inną tajemnicę Różańca.

13 dzień rekolekcji to tajemnica trzecia chwalebna, czyli Zesłanie Ducha Świętego. Wtedy też przypada dzień jedności i wspólnoty. Tradycyjnie uczestniczył w nim bp Jacek Jezierski, który przewodniczył Mszy św.

- W dniu pięćdziesiątym po zmartwychwstaniu Jezusa rozpoczęła własne, samodzielne życie - rozpoczęła funkcjonowanie - wspólnota uczennic i uczniów Jezusa. Mówimy po prostu: było Zasłanie Ducha Świętego na Maryję i na apostołów, ale też jeszcze na inne osoby - na kobiety i mężczyzn, sympatyków, przyjaciół, wyznawców Jezusa. Narodził się Kościół - w dniu Zesłania Ducha Świętego narodził się Kościół - mówił bp Jezierski.

W dalszej części homilii biskup elbląski przypomniał, że wśród uczniów Jezusa, pomiędzy nimi, była Jego Matka. - Uczennice i uczniowie Jezusa odnosili się do Niej z szacunkiem. Istnieje przekaz tradycji, że św. Jan osobiście zatroszczył się o Matkę Jezusa, że zabrał Ją ze sobą do Efezu - dzisiejsza Turcja - i tam dobiegło kresu Jej życie. Jedna z wersji mówi, że Maryja dokończyła życie w Efezie, inna, że w Jerozolimie, nie wiemy tego - tłumaczył bp Jezierski. 

Maryja jest kimś ważnym dla nas katolików i chrześcijan wschodnich stąd niezliczone ikony i obrazy Matki Bożej, modlitwy, poezja, pieśni i piosenki Jej dedykowane. - Maryja nie jest Bogiem, nie jest boginią. Maryja nie jest bóstwem. Ona jest pięknym człowiekiem, piękną kobietą ze względu na szlachetność, duchowe piękno, ze względu na Jej świętość - zaznaczył.  

Oazowicze wakacyjne rekolekcje przeżywają w Domu Formacyjnym św. Wojciecha w Mikoszewie. Potrwają one do 29 sierpnia.

Więcej o Dniu Wspólnoty w „Gościu Elbląskim” na niedzielę 4 września. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy