Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Inauguracja roku katechetycznego

- Trzeba dziękować Panu Bogu za wasze uzdolnienia, siły, cierpliwość. Za dary, które wam nieustannie daje - mówił bp Jacek Jezierski.

W homilii wygłoszonej w czasie Mszy św. na rozpoczęcie roku katechetycznego bp Jezierski zwrócił uwagę, że często w związku z rozpoczęciem roku szkolnego, akademickiego powraca Ewangelia o talentach. Myślimy wówczas o talentach uczniów, studentów, których nie wolno zmarnować, trzeba je rozwijać, doskonalić.

- Nieraz mnożenie talentów postępuje harmonijnie, naturalnie, bez wysiłku. Nieraz jednak ich pomnażanie wymaga wielkiego trudu. Spójrzmy jednak dzisiaj na przypowieść Jezusa z innej perspektywy - popatrzmy na siebie, na własne talenty, uzdolnienia, dary Boże, które otrzymaliśmy - mówił biskup elbląski.

Wytłumaczył, że człowiek talenty otrzymał jako wyposażenia na drogę życia. - Edukacja religijna, moralna, społeczna, emocjonalna, patriotyczna, zrównoważony rozwój waszych uczennic i uczniów dokonuje się dzięki waszym talentom i uzdolnieniom. Nie zakopaliście ich, nie zmarnowaliście ich. Zostały pomnożone i służą innym, młodemu pokoleniu, nowym generacjom. Oddziałujecie przez talenty, do których dochodzi wasze osobiste i zawodowe doświadczenie. Nasze społeczeństwo zostało wzbogacone przez trud utalentowanych nauczycieli religii, przez cierpliwych i starannych, przez życzliwych i rozsądnych nauczycieli wiary oraz dróg życia chrześcijańskiego - wymieniał bp Jezierski.  

Zapewnił, że praca nauczycieli nie jest kamieniem rzuconym w wodę. - Ta praca w różny sposób owocuje. Tu nie obliczanie wyników jest najważniejsze, istotne jest to, że zostały zasiane - w umyśle, sercu i sumieniu młodego człowieka, w jego świadomości i podświadomości - historie biblijne, symbole, modlitwa, wspólny śpiew, świadectwo wykładane i świadectwo własnego życia, wspólne wyjazdy. Tysiące ludzi w Polsce angażuje się w orkę na ugorze, ale ta działalność jest niezbędna, aby młodzież rosła dostrzegając wszystkie wymiary rzeczywistości - zaznaczył bp Jezierski.

Inauguracja roku katechetycznego

Inauguracja roku katechetycznego dla katechetów z całej diecezji odbyła się w sobotę 27 sierpnia w Elblągu.  

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy