Nowy numer 09/2024 Archiwum

Miłośnicy ortografii w Światowidzie

O tytuł Najlepszego Ortografa walczono dziś w elbląskim Światowidzie.

O miano Najlepszego Warmińsko-Mazurskiego Ortografa walczyli 20 września uczestnicy Dyktanda, które zorganizowało Centrum Spotkań Europejskich "Światowid" w Elblągu.

Miłośnicy poprawnej polszczyzny rywalizowali w trzech kategoriach wiekowych. Osobno swoje kartki zapełniali uczniowie szkół podstawowych z klas V-VI, kolejną grupą byli przedstawiciele klas VII-VIII, zaś najtrudniejsze zadanie czekało na młodzież ze szkół średnich.

Tegoroczna rywalizacja odbywała się w trzyosobowych zespołach. Jego członkowie mogli podpowiadać osobie piszącej, jednocześnie uważając, by nie zdradzić dobrej pisowni drużynom przeciwnym. A podsłuchiwanie mogło okazać się zgubne, gdyż nie wiadomo, czy sąsiedzi mieli akurat rację. - Ja zawsze w takich sytuacjach słucham swojej intuicji - mówi Paweł, uczestnik zmagań. Jak zaznacza, nie przygotowywał się specjalnie do tegorocznego dyktanda. - Najlepszą nauką prawidłowych zasad pisowni jest czytanie. Ja bardzo lubię czytać książki, tak więc pisanie poprawne jest dla mnie czymś naturalnym. Oczywiście, obawiam się paru podchwytliwych zdań, które zawsze w takich dyktandach się pojawiają, ale ostatecznie to i tak chodzi o zabawę - mówił przed rozpoczęciem dyktanda.

Laureaci w poszczególnych kategoriach otrzymali nie tylko tytuł Najlepszego Ortografa, ale również nagrody - gry planszowe i karty upominkowe.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy