Pasłęk świętuje dziś 725. rocznicę nadania praw miejskich.
Msza św. w kościele św. Bartłomieja rozpoczęła obchody 725. rocznicy nadania praw miejskich Pasłękowi. W homilii biskup elbląski Jacek Jezierski przypomniał skomplikowaną historię Pasłęka, który powstał jako miasto lokowane w Państwie Krzyżackim, później był związany z I Rzeczpospolitą, należał do Prus Książęcych, znajdował się w obrębie Królestwa i Cesarstwa Prus, państwa niemieckiego, a po zakończeniu II wojny światowej stał się miastem polskim.
- Do miasta przybyli wówczas mieszkańcy dawnych Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej, ale także z tak zwanej Polski centralnej. W Pasłęku zamieszkali również Ukraińcy, których przesiedlono na północ i zachód Polski Ludowej - mówił biskup. Przypominał jednak, że przez te ponad siedem wieków mieszkańcami miasta byli także Prusowie, Holendrzy, Niemcy, Polacy ale także i Żydzi, których ślady obecności wciąż istnieją w mieście. - Od siedmiu stuleci Pasłęk to miasto świątyń i wyznań głównie chrześcijańskich. Katolików, protestantów, grekokatolików czy prawosławnych - dodawał.
- Miasto jest dobrem wspólnym jego mieszkańców, jego obywateli. Każdej społeczności potrzebny jest duch dialogu i zdolność do zdrowych, uczciwych, wzajemnych ustępstw, do zdrowych kompromisów. Jest to potrzebne, aby życie toczyło się spokojnie, normalnie, bez większych napięć. Potrzebne są zdrowe kompromisy, aby uwzględnić uprawnienia wszystkich i ich wrażliwość - podsumowywał pasterz naszej diecezji.
Po Mszy świętej uczestnicy obchodów przeszli ulicami Starego Miasta w pochodzie w strojach historycznych. W przemarszu nie zabrakło więc ani rycerzy w strojach krzyżackich, ani wojów z godłem białego orła na piersi. W tłumie uczestników pojawiło się także mnóstwo panien w szykownych sukniach. Mieszkańcy przeszli na Parking Staromiejski przy ul. Jagiełły, gdzie odbyły się główne obchody.
Więcej w "Gościu Elbląskim" na 2 października.