Nowy numer 49/2022 Archiwum

Modlitwa o pokój

Koncertu dedykowanego walczącej Ukrainie wysłuchało blisko 400 melomanów.

W XII Warsztatach Muzyki Liturgicznej w Pasłęku wzięli udział śpiewacy i instrumentaliści z Malborka, Starego Pola, Kwidzyna, Sztumu, Morąga, Elbląga, Pogrodzia, Lichnów, Rakowca i oczywiście Pasłęka.

Warsztatowe zajęcia z pracy nad emisją głosu i w celu opanowania repertuaru chóralnego prowadzili: Bożena Belcarz z Malborka, Eliza Kaczmarczyk z Elbląga, Krzysztof Dziemidzik z Gdańska, Jacek Matukiewicz z Pasłęka oraz ks. Piotr Towarek – dyrektor artystyczny wydarzenia.

Uczestnicy pracowali nad utworami na 4-głosowy chór mieszany. Była wśród nich „Missa Veni Sancte Spiritus”, czyli trzyczęściowa msza – Kyrie, Sanctus, Agnus Dei – napisana przez krakowskiego kompozytora Pawła Bębenka z okazji zakończenia I synodu diecezji elbląskiej (2016–2020). Jej prawykonanie zostało odłożone w czasie w związku z pandemią koronawirusa i wynikających z niej obostrzeń.

Zwieńczeniem spotkania była niedzielna Msza św. pod przewodnictwem bp. Jacka Jezierskiego w kościele św. Bartłomieja w Pasłęku i krótki koncert pieśni dedykowanych walczącej o wolność i suwerenność Ukrainie. W czasie Eucharystii i koncertu do śpiewaków dołączyli instrumentaliści orkiestry kameralnej Capella Sancti Nicolai. Występu wysłuchało blisko 400 melomanów.

Tegoroczne warsztaty muzyki liturgicznej odbyły się w ostatni weekend września, a towarzyszyło im hasło „Dona nobis pacem! Modlitwa o pokój”. Patronatem objęli je: bp Jacek Jezierski – biskup elbląski, Andrzej Śliwka – wiceminister Aktywów Państwowych, Artur Chojecki – wojewoda warmińsko-mazurski, Maciej Romanowski – starosta elbląski, a także Fundacja PKO Banku Polskiego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy