Nauka przez zabawę to jedna z najskuteczniejszych form zdobywania wiedzy. Z tej sposobności skorzystali organizatorzy konkursu dla uczniów elbląskich szkół podstawowych.
Zespoły z pięciu szkół wzięły udział w grze miejskiej poświęconej osobie i życiu prymasa Stefana Wyszyńskiego, która odbyła się 11 października. Do uczestnictwa w zabawie zaprosili organizatorzy ze Szkoły Podstawowej nr 6 im. Marii Skłodowskiej-Curie oraz parafii Matki Bożej Królowej Polski w Elblągu. W zmaganiach wzięła udział młodzież z SP nr 1, SP nr 3, SP nr 4, SP nr 12 oraz SP nr 19.
– Jako nauczyciele doskonale zdajemy sobie sprawę, że dla dzisiejszej młodzieży postacie Jana Pawła II czy kardynała Wyszyńskiego to już bardzo odległa historia – mówi Anna Grzywacz, jedna z organizatorek konkursu. – Dlatego pomyśleliśmy, że dobrze byłoby młodym dostarczyć wiedzy na temat tak ważnej postaci, jaką był Prymas Tysiąclecia, jednak nie w formie suchego wykładu czy pogadanki, ale właśnie w takiej atrakcyjniejszej, jaką jest gra miejska – dodaje.
Gra miejska to jednak nie tylko zabawa, ale także rywalizacja, jak przypominała Małgorzata Ptasznik, dyrektor elbląskiej „szóstki”. – Mam nadzieję, że jak najwięcej z niej skorzystacie, wyniesiecie nowe wiadomości i umiejętności. Jestem przekonana, że wszystko odbędzie się w duchu fair play, a sam fakt tego, jak przygotowywaliście się do tych zmagań, czyni was już teraz zwycięzcami – mówiła na wstępie dyrektor Ptasznik.
Anna Grzywacz podkreślała, że pomysł, aby SP nr 6 zorganizowała taką inicjatywę, wyszedł bezpośrednio od uczniów. – Kilka lat temu chłopcy z naszej szkoły uczestniczyli w grze miejskiej opracowanej przez jedną z instytucji kulturalnych. I tak im się ta rywalizacja spodobała, że zaczęli planować przygotowania u nas. Niestety pandemia przerwała to wszystko – wspomina. – Pomysł gry miejskiej jednak przetrwał. I choć obecnie ci chłopcy są już uczniami szkół średnich, to specjalnie przyszli dziś do nas, aby pomóc w organizacji. Stoją na tzw. stacjach kontaktowych, przedstawiają biorącym udział przygotowane zadania, kontrolują uczciwość ich wykonania i sprawdzają czas – wyjaśnia organizatorka.
Uczestnicy zabawy mieli do pokonania kilka punktów oznaczonych na specjalnie przygotowanej mapie. Przeszli przez park Kajki, aby ostatecznie dotrzeć do kościoła MB Królowej Polski, gdzie znajdował się ostatni z przystanków. Na każdym z nich rozwiązywali zadania poświęcone postaci kardynała Wyszyńskiego. Zmagania zakończyły się poczęstunkiem.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się