Tylko szczegółowa wiedza może je ochronić przed bezwzględnością i sprytem oszustów.
Pierwsze Ogólnopolskie Karty Seniora w środę 12 października trafiły do rąk mieszkańców Iławy. Wręczyli je w czasie uroczystej miejskiej gali z okazji Dnia Seniora Dawid Kopaczewski, burmistrz Iławy, i Marek Pilch ze Stowarzyszenia Manko, ambasador zdrowego stylu życia po sześćdziesiątce. Karty otrzymali Hanna i Janusz Madejowie oraz Alicja i Mirosław Kępczyńscy.
Posiadacze Ogólnopolskiej Karty Seniora będą mogli uzyskać zniżki na wybrane produkty i usługi na terenie całego kraju. Do programu przyjaznego seniorom zgłosiły się również instytucje, gabinety i firmy iławskie. Miejsca, w których honorowana jest Ogólnopolska Karta Seniora, oznakowane są specjalnymi symbolami.
Burmistrz Iławy złożył uczestnikom spotkania i ich rodzinom życzenia zdrowia. – Życzę także tego, żeby wokół państwa było wiele pozytywnych ludzi, na których mogą państwo liczyć. Życzę szczęścia, wszelkiej pomyślności oraz tego, żeby Iława – nasze piękne miasto – było idealnym miejscem do życia dla państwa; żeby była bezpieczna i przyjazna – mówił D. Kopaczewski.
Zapewnił, że wspólnie z Dorotą Kamińską, zastępcą burmistrza, i Moniką Kowalską-Kastrau, pełnomocnikiem burmistrza ds. osób starszych i niepełnosprawnych, od miesięcy pracują nad tym, żeby w Iławie żyło się coraz lepiej. – Zrealizowaliśmy to, co zapowiadaliśmy państwu wielokrotnie – przebudowę zatoczek autobusowych przy przychodni Rodzina – wskazał burmistrz. Kolejna sprawa, która w najbliższym czasie ma zostać sfinalizowana, to uruchomienie linii autobusowej na osiedlu Gajerek, o co wielokrotnie apelowali mieszkańcy miasta do jego władz.
Dawid Kopaczewski przypomniał również, że kilka tygodni temu w iławskim ratuszu zaczął pracę tzw. mobilny urzędnik. – W przypadku problemów z poruszaniem się nasi pracownicy dotrą do państwa domów, pomogą wypełnić wszelkie dokumenty, załatwić każdą sprawę, którą zajmuje się nasz urząd – zapewnił burmistrz Iławy.
– To wszystko, mam nadzieję, zaświadcza o tym, że faktycznie jako seniorzy jesteście dla nas bardzo ważną grupą – podkreślił D. Kopaczewski.
W czasie gali Marek Pilch złożył na ręce burmistrza Iławy certyfikat Gminy Przyjaznej Seniorom oraz certyfikat partnera kampanii Bezpieczny Senior – Stop Manipulacji – Nie daj się oszukać. Ambasador zdrowego stylu życia zwrócił uwagę, że obecnie w Polsce jest 9,5 mln seniorów, a tylko milion jest zrzeszonych w organizacjach, klubach, zespołach tanecznych czy śpiewaczych. Reszta pozostaje w domach i to oni są najbardziej narażeni na różnego typu oszustwa – metodami na wnuczka, na policjanta czy przy okazji licznych prezentacji garnków, kołder, poduszek itp. Stowarzyszeniu Manko towarzyszy hasło „Aktywizacja i edukacja 60+”. Marek Pilch podniósł ważną kwestię: osoby starsze są w większości ekspertami w wielu dziedzinach, a więc jak je edukować? W taki sposób, by były świadome zagrożeń ze strony oszustów, by znały ich metody i umiały je zauważać. Taką wiedzę mogą zdobyć, uczestnicząc w spotkaniach do nich skierowanych, a dzięki temu − czuć się bezpieczniej.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się