Nowy numer 49/2023 Archiwum

Koncert muzyki renesansowej w muzeum

Zespół muzyki dawnej Skuti Ensemble wystąpił z koncertem muzyki renesansowej w elbląskim muzeum.

Cztery flety i klawesyn to zestaw instrumentów, który pozwala przenieść się publiczności kilka wieków wstecz. Takim instrumentarium dysponuje bowiem zespół muzyki dawnej Skuti Ensemble, który z koncertem muzyki renesansowej wystąpił 28 października w Muzeum Historyczno-Archeologicznym w Elblągu. Koncert, który odbył się w budynku Gimnazjum elbląskiego muzeum, był zwieńczeniem II Elbląskiego Festiwalu Muzyki Dawnej „Pogezania”.

Skuti Ensemble to zespół muzyki dawnej działający nieprzerwanie od 30 lat. Ich miejscem pracy jest Młodzieżowy Dom Kultury w Elblągu, gdzie ćwiczą pod kierownictwem Marcina Skotnickiego. W swoim repertuarze sięgają jednak nie tylko po utwory renesansowe. Często wykonują również muzykę ze średniowiecza, ale także późniejszą np. baroku, i nie unikają tej współczesnych.

Skuti Ensemble to przede wszystkim kwartet fletowy, grający jednak najczęściej w większych składach. Renata Skotnicka wzbogaca zespół o brzmienie klawesynu. Muzycy współpracują z innymi zespołami i muzykami w kraju, w tym z Elbląską Orkiestrą Kameralną. W swoim dorobku mają solową płytę pt.: "Anioły i Demony" oraz gościnny udział w nagraniach innych artystów.

Członkowie zespołu są zgrani i profesjonalni, budzą zachwyt i uznanie w kraju i za granicą. Jak sami mówią: „Im dłużej gramy, tym bardziej kochamy i doceniamy piękno muzyki, jaką się zajmujemy”. Uczestniczyli w licznych festiwalach muzycznych oraz koncertach muzyki dawnej w całym kraju.

Koncert muzyki renesansowej w muzeum   Elbląg, 28.10.2022 r. Koncert zespołu muzyki dawnej Skuti Ensemble. Łukasz Sianożęcki /Foto Gość

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy