Nowy numer 39/2023 Archiwum

Odeszli do Pana

Wspominamy kapłanów i siostry zakonne, którzy zmarli w ostatnich 12 miesiącach.

W minionym roku odeszli do pana kapłani i siostry zakonne z naszej diecezji:

Bp Jan Styrna

Kapłan, który kierował diecezją elbląską w latach 2003-2014 zmarł 28 września 2022 roku. Jan Styrna urodził się 25 stycznia 1941 r. w Przyborowie, a święcenia kapłańskie przyjął 7 czerwca 1965 r. w katedrze Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Tarnowie. Biskupem pomocniczym diecezji tarnowskiej i biskupem tytularnym Aquipendium mianował go 22 czerwca 1991 r. papież Jan Paweł II. Decyzją ojca świętego z 2 sierpnia 2003 r. został przeniesiony na urząd biskupa diecezjalnego diecezji elbląskiej. Biskup Styrna spoczął w krypcie biskupów elbląskich w katedrze św. Mikołaja.

Ks. prał. Jan Żołnierkiewicz

Zasłużony dla Malborka kapłan odszedł do Pana 5 kwietnia 2022 roku w wieku 89 lat. Po święceniach kapłańskich, które miały miejsce 16 czerwca 1957 r. w Olsztynie, ks. Jan pracował w m.in. Morągu i Kwidzynie. Pierwszy urząd proboszcza przypadł mu w Gąskach, a później w Rucianem-Nida. Z Malborkiem związał się w 1983 r., kiedy został proboszczem parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Funkcję tę pełnił do 2009 r., po przejściu na emeryturę pozostał w parafii.

S. Maria Benigna od Chrystusa Króla

Jadwiga Marianna Mikołajczak urodziła się 16 października 1923 roku. Do Zakonu Mniszek Klarysek od Wieczystej Adoracji wstąpiła 8 września 1950 roku, a pierwszą profesję zakonną złożyła 10 czerwca 1952 roku. Przyjęła imię Maria Benigna od Chrystusa Króla. S. Benigna zmarła 16 marca 2022 roku. Siostry z elbląskiej wspólnoty klarysek poinformowały, że s. Benigna odeszła otoczona modlitwą, zaopatrzona w sakrament chorych;  Komunię św. przyjęła 2 godziny przed śmiercią.

Ks. Kazimierz Pączkowski

W nocy z 12 na 13 grudnia 2021 roku zmarł ks. Kazimierz Pączkowski, notariusz kurii elbląskiej, w ostatnich latach posługujący w parafii św. Wojciecha w Elblągu. Ksiądz prałat kanonik dr Kazimierz Pączkowski pełnił funkcję notariusza Kurii Diecezjalnej Elbląskiej od 2004 roku. Święcenia kapłańskie przyjął 7 kwietnia 1977 roku w Olsztynie. Posługiwał jako wikariusz w parafiach św. Brunona w Giżycku, św. Leona w Gołdapi, Chrystusa Odkupiciela Człowieka w Olsztynie, św.św. Piotra i Pawła w Lidzbarku Warmińskim. Pełnił także posługę ojca duchownego Wyższego Seminarium Duchownego w Elblągu, był także m.in. ojcem duchownym kapłanów diecezji elbląskiej, sędzią audytorem i dyrektorem Domu Księży Emerytów.

Ks. Stanisław Jerzy Mrozik

Urodził się 1 listopada 1930 r. w miejscowości Tuszów Narodowy (obecnie diecezja sandomierska). Święcenia kapłańskie przyjął 5 czerwca 1955 r. w Olsztynie. Posługę wikariusza pełnił w parafiach w Iławie, Malborku, Lidzbarku Warmińskim. Przez 44 lata był proboszczem parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Żuławce Sztumskiej. Ks. Stanisław był również kanonikiem kapituły w Prabutach. Zmarł 4 grudnia w Starogardzie Gdańskim.

Ks. Tadeusz Szamatowicz

Ksiądz Tadeusz zmarł 20 listopada 2021 r. w Malborku. Urodził się 20 marca 1949 r. w Kownianach w diecezji grodzieńskiej. Święcenia kapłańskie przyjął 20 czerwca 1976 r. w Olsztynie. Był wikariuszem w parafiach Podwyższenia Krzyża Świętego w miejscowości Korsze, Świętej Trójcy w Kwidzynie, św. Wojciecha w Prabutach oraz św. Leona w Gołdapi.
Posługę proboszcza pełnił w parafiach Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Myślicach, Świętych Szymona i Judy Tadeusza w Starym Targu oraz św. Jana Chrzciciela w Bągarcie. Spoczął na cmentarzu komunalnym w Giżycku.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast