Nowy numer 49/2023 Archiwum

Wystawa "Bohaterowie plebiscytów"

Wystawa przybliżająca sylwetki bohaterów plebiscytowych z Warmii, Mazur, Powiśla i Śląska powstała dzięki współpracy historyków z Malborka, Olsztyna i Opola.

Ekspozycję tworzy 30 biogramów bohaterów, którzy działali na Warmii, Mazurach, Powiślu i Śląsku w okresie plebiscytów, jak również byli twórcami ruchu polskiego na tym obszarze w okresie międzywojennym. Odwiedzający wystawę mogą przybliżyć sobie sylwetki takich osób, jak Wojciech Korfanty, Helena i Stanisław Sierakowscy, Seweryn Pieniężny, jak również wielu dotychczas znanych tylko wąskiej grupie badaczy historii nauczycieli, księży, twórców kultury, lokalnych działaczy.

Wystawa „Bohaterowie plebiscytów” powstała dzięki współpracy trzech instytucji: Muzeum Zamkowego w Malborku, Instytutu Północnego w Olsztynie oraz Instytutu Śląskiego w Opolu. Autorem koncepcji ekspozycji jest dr Jerzy Kiełbik.

Wystawa „Bohaterowie plebiscytu”

Na zamku w Sztumie - oddział Muzeum Zamkowego w Malborku - wystawę oglądać można od 11 listopada 2022 do końca kwietnia 2023 roku.

Dr hab. Janusz Trupinda, dyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku, w czasie wernisażu wystawy pokreśli, że jest ona podsumowaniem tego wszystkiego, co w Muzeum Zamkowym w Malborku wydarzyło się w ramach obchodów 100-lecia plebiscytu na Powiślu, Warmii i Mazurach. - Muzeum Zamkowe w Malborku nie tylko opowiada historię trzech zamków, ale i opowiada historie lokalne, regionalne. Dba o pamięć lokalną - podkreślił J. Trupinda. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy