Nowy numer 39/2023 Archiwum

Marzenia przelane na papier

O słuchawki, pamiętnik i różowy zegarek proszą dzieci św. Mikołaja.

Niemal 160 listów do świętego Mikołaja dotarło do fundacji Instytut Potencjału, w ramach organizowanej przez nią inicjatywy Kryptonim „Prezent”. Te listy są jednak wyjątkowe gdyż napisane były wyłącznie przez dzieci, które wychowują się w pieczy zastępczej na terenie województw warmińsko-mazurskiego i pomorskiego. Ksawery marzy o słuchawkach bezprzewodowych. Jak sam przyznaje, z zachowaniem w tym roku bywało różnie, ale bardzo się starał pomagać cioci w rodzinnych obowiązkach. Nadia marzy o różowym zegarku.

Chciałaby również dostać truskawkowy żel pod prysznic Starała się być grzeczna, chociaż nie zawsze to się udawało. Chętnie jednak pomagała opiekować się rodzeństwem i była odpowiedzialna za odkurzanie w domu. Konrad pod choinkę chciałby dostać wykrywacz metalu, to jego marzenie. Aby na to zasłużyć, chłopiec chętnie opiekował się psem i chodził z nim na spacery. Wiktoria z kolei wymarzyła sobie pamiętnik, ale taki specjalny, „wielokolorowy, na kod, z dźwiękiem”. Jak pisze w liście do świętego Mikołaja, była w tym roku całkiem grzeczna i pomagała cioci w domowych porządkach. To tylko niektóre ze skrytych marzeń, które dzieci przelały w swoich listach.

Zadaniem fundacji jest pozyskiwanie „Agentów św. Mikołaja”, którzy pomogą taki prezent sfinansować. Zrobić to można na stronie internetowej kryptonimprezent.pl lub też poprzez Facebook fundacji. Tam można zapoznać się z listami dzieci i ich autorami, wybrać marzenie i przygotować prezent. Organizatorzy zapewniają, że jeden prezent ma wartość maksymalnie 200 zł. Można go przygotować samodzielnie lub ze znajomymi, można dołożyć jednocześnie 10 zł na pakowanie, słodycze i transport gotowych prezentów do dzieci lub wpłacić pieniądze na wybrany podarunek z listu i czekać na zdjęcia z realizacji.

Jak wyjaśniają pomysłodawcy, ich akcja to nie tylko dawanie prezentów, ale również jasny sygnał dla dzieci i młodzieży, które żyją w rodzinach zastępczych, że są zauważone i zasługują na wsparcie. Instytut Potencjału wierzy, że dając prezent przygotowany specjalnie dla nich, pomaga się we wzrastaniu w poczuciu własnej wartości i daje szansę na beztroskie bycie dzieckiem.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast