W Wyższym Seminarium Duchownym w Elblągu odbyła się konferencja pt. "Książka w Prusach Królewskich".
Gromadząca badaczy i specjalistów z całej Polski konferencja pt. „Książka w Prusach Królewskich” odbyła się 24 listopada w Wyższym Seminarium Duchownym w Elblągu.
- Przez stulecia książka była czymś elitarnym. Dostępnym dla nielicznych i dlatego tym bardziej pożądanych. Dziś książka jest dostępna dla wszystkich, a tym czasem tworzymy społeczeństwo, w którym wielu ma problem by przeczytać choćby jedną książkę w ciągu - zauważał na wstępie konferencji. ks. prof. Wojciech Zawadzki.
Jak przypominał zorganizowano już wiele konferencji poświęconych dziejom książek w różnych epokach i różnych miejscach. - Dziś chcemy pochylić się nad dziejami książki w naszym regionie, na terenie dawnych Prus Królewskich. Ten region miał w dziejach Rzeczpospolitej swój własny, specyficzny koloryt polityczny, społeczny, ekonomiczny, religijny, samorządowy, kulturowy, językowy. Właściwie pod każdym względem był to teren inny od terenów koronnych czy kresowych. Czy te odmienności można dostrzec także w historii druku? - stawiał tezę.
Inaugurując konferencję biskup elbląski dr Jacek Jezierski wyrażał radość, z zorganizowania takiego wyjątkowego spotkania. - Chrześcijaństwo jest zasadniczo religią Osoby, a nie Księgi. Jednak przez dwadzieścia stuleci, zwoje papirusów, pergaminy oraz książki towarzyszą naszej cywilizacji i ją i współtworzą - zauważał.
Więcej - w "Gościu Elbląskim" nr 48 na 4 grudnia.