Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny to równocześnie święto patronalne w Wyższym Seminarium Duchownym diecezji elbląskiej.
Mszy św. w seminaryjnej kaplicy w czwartek 8 grudnia przewodniczył bp Jacek Jezierski. - Poprzez stulecia dojrzewało rozumienie prawdy o niepokalanym poczęciu Maryi. Na Wschodzie w wieku VII, a na Zachodzi około IX zaczęto w liturgii obchodzić święto Poczęcia Maryi. Używano wobec Niej różnych określeń: niepokalana, cała święta, nieskażona żadnym grzechem - mówił bp Jezierski w homilii.
Wytłumaczył, że w wielu środowiskach funkcjonał pogląd, że Bóg uświęcił Maryję zaraz po Jej poczęciu, chwilę po Jej zaistnieniu. - Maryja poczęła się tak jak inni ludzie, w sposób zwyczajny, typowy, posiadała rodziców Annę i Joachima, religijnych żydów - kontynuował biskup elbląski.
Nie było żadnej chwili w Jej istnieniu, w której znajdowałaby się w stanie grzechu pierworodnego. - To było wyjątkowe ze względu na Jej zadania w dziejach zbawienia, ze względu na macierzyństwo wobec Syna Bożego, ze względu na Jezusa Mesjasza - podkreślił kaznodzieja.
W dalszej części homilii bp Jezierski apelował: - Musimy bardziej gorliwie czytać ojców Kościoła, najstarszych świadków i komentatorów Pisma Świętego. Tu rzuca się w oczy porównanie, którego używa św. Justyn - przeciwstawienie Ewa-Maryja. To, co Maryja zyskała, Ewa wcześniej utraciła - mówił kaznodzieja.
Natomiast św. Augustyn uczył, że pobożność wymaga, aby Maryja została uznana za bezgrzeszną ze względu na cześć Pana. - Co z tych rozważań wynika dla nas? Ważny jest prawdziwy obraz Maryi, pełny, integralny. Ważne jest to, w co wierzę - potrzebujemy pełnego obrazu Matki Zbawiciela. W ciągu stuleci stawał się on coraz bardziej czytelny, wyraźny, a przez to piękny. Bóg Ojciec szczodrze obdarował Maryję, wyposażył Ją i uzdolnił. Nie był to jednak dar dla Niej samej, On powierzył Maryi wielkie zadania do spełnienia, miała zostać Matką Zbawiciela i Towarzyszką Chrystusa - podkreślił bp Jacek Jezierski.
Po Mszy św. uczestnicy uroczystości wysłuchali wykładu ks. prof. Roberta Skrzypczaka pt. „Posługa teologa dzisiaj”. Następnie ks. Piotr Towarek zaprezentował najnowszy 23. numer „Studiów Elbląskich”.
Uroczystość patronalna elbląskiego WSD rozpoczęła się 7 grudnia wieczorem odśpiewaniem Akatystu i włączeniem 4 alumnów roku V w poczet kandydatów do diakonatu i prezbiteratu.