Dzień Życia Konsekrowanego

W katedrze elbląskiej sprawowana była Msza św. z okazji Dnia Życia Konsekrowanego.

W Polsce mamy około 30 tys. osób konsekrowanych. Sióstr zakonnych jest 16 tys., w tym mniszek klauzurowych 1220. Przedstawiciele konsekrowanych licznie posługują także i w diecezji elbląskiej. Uroczysta Msza Święta z okazji Dnia Życia Konsekrowanego była dziś sprawowana w katedrze św. Mikołaja w Elblągu. Eucharystii przewodniczył biskup elbląski dr Jacek Jezierski.

- Osoby życia konsekrowanego to zarówno pustelnicy jak i zwarte społeczności mnisze, to także dziewice, to zakonnicy i zakony, członkowie zgromadzeń, towarzystw i stowarzyszeń apostolskich, to członkowie i członkinie świeckich instytutów życia konsekrowanego. To także członkinie i członkowie współczesnych wspólnot monastycznych, ekumenicznych, to również błogosławione wdowy - wyliczał w homilii biskup Jezierski. Duszpasterz naszej diecezji podkreślał, że to co istotne w tym zróżnicowaniu życia konsekrowanego, to stały patronat Kościoła.

Jak przypominał, życie konsekrowane to stałe podążanie za Jezusem Chrystusem i Jego twórcze naśladowanie. - Chodzi tu o wierność wezwaniom do cierpliwej i wytrwałej modlitwy – wskazywał. – Zaniechanie modlitwy, medytacji i lektury Ewangelii prowadzi do zmiany światopoglądu i postaw. Nasze myślenie gubi wówczas wymiar pionowy. Pozostaje przy poziomie, gdzie na pierwszy plan wysuwa się pragmatyzm i posługiwanie się myśleniem w kategoriach praktycznych i kategoriach korzyści - mówił.

Dalszy ciąg artykułu w "Gościu Elbląskim" na 12 lutego.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..