Nowy numer 08/2024 Archiwum

Spotkanie z nawróconym rabinem

W Elblągu odbyło się spotkanie z rabinem, który nawrócił się na katolicyzm w 2008 roku.

W kościele Bożego Ciała w Elblągu odbyło się dziś, 4 lutego, spotkanie z Jeanem-Marie Élie Setbonem, rabinem nawróconym na katolicyzm. Jean-Marie urodził się w 1964 r. w rodzinie żydowskiej. Do 1989 roku żył w Izraelu gdzie m.in. mieszkał w kibucach, służył w armii izraelskiej i uczęszczał do dwóch różnych szkół rabinicznych. W 1989 r. powrócił do Francji jako ultraortodoksyjny rabin. Do Kościoła katolickiego wstąpił w 2008 roku. Obecnie jest uznanym wykładowcą i pedagogiem specjalizującym się w teologii i egzegezie biblijnej. Wdowiec, ojciec ośmiorga dzieci. Swoją podróż duchową opisuje w książce „Od jarmułki do krzyża”.

Z Elblążanami spotkał się, aby wygłosić konferencję nt. wychowania dzieci w drodze do Boga w zlaicyzowanym świecie. W ocenie Setbona szatan dziś szczególnie walczy właśnie o dusze najmłodszych. – Cieszę się niezmiernie, że spotykamy się w pierwszą sobotę miesiąca, w dzień kiedy oddajemy cześć Matce Bożej. Bo przecież to właśnie Ona, jak mówi Pismo Święte, ostatecznie „zmiażdży głowę” pana tego świata, czyli szatana – mówił na wstępie prelegent.

Dlatego, jak podkreślał, bardzo ważne jest, aby rodzice i dziadkowie dawali świadectwo swoim życiem. – Musimy w związku z tym czytać często Pismo Święte, aby dzieci to widziały. Musimy także żyć na co dzień naszą wiarą. Dlatego nie możemy wyłącznie słuchać, a po wyjściu z kościoła to wszystko z nas wyparowuje – dodawał.

Świadectwo nie jest oczywiście jedynym sposobem, jaki prelegent wskazywał jako skuteczną formę wychowania w wierze. – Dzisiejsze społeczeństwo lub inaczej właśnie „świat” zwalcza Chrystusa, etykę, moralność. A my musimy sobie odpowiedzieć po jaką broń należy sięgnąć w tej niezwykle ciężkiej walce – mówił.

Ciąg dalszy w "Gościu Elbląskim" na 12 lutego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy