– Różne są wasze charyzmaty, odmienne tradycje, inne style funkcjonowania. Tym, co wspólne, są stanowczość i konsekwencja w wypełnieniu własnego powołania – mówił biskup Jezierski.
W Polsce mamy około 30 tys. osób konsekrowanych. Sióstr zakonnych jest 16 tys., w tym 1220 mniszek klauzurowych. Przedstawiciele osób konsekrowanych licznie posługują także w diecezji elbląskiej. Uroczysta Msza Święta z okazji Dnia Życia Konsekrowanego była sprawowana 2 lutego w katedrze św. Mikołaja w Elblągu. Przewodniczył jej biskup elbląski Jacek Jezierski.
– Osoby życia konsekrowanego to zarówno pustelnicy, jak i zwarte społeczności mnisze, to także dziewice, zakonnicy i zakony, członkowie zgromadzeń, towarzystw i stowarzyszeń apostolskich, to członkowie i członkinie świeckich instytutów życia konsekrowanego. To członkinie i członkowie współczesnych wspólnot monastycznych, ekumenicznych, to również błogosławione wdowy – wyliczał w homilii biskup Jezierski. Duszpasterz naszej diecezji podkreślał, że to, co istotne w tym zróżnicowaniu życia konsekrowanego, to stały patronat Kościoła. Przypominał, że określenie „instytuty życia konsekrowanego” obejmuje: dawne i nowe formy, indywidualne i wspólnotowe, aktywne w świecie i wycofujące się poza mury i kraty klauzury, dynamicznie rozwijające się, ale też takie, które się starzeją, oraz te, które po wielu latach się odradzają.
Jak przypominał, życie konsekrowane to stałe podążanie za Jezusem Chrystusem i Jego twórcze naśladowanie. – Chodzi tu o wierność wezwaniom do cierpliwej i wytrwałej modlitwy – wskazał. – Zaniechanie modlitwy, medytacji i lektury Ewangelii prowadzi do zmiany światopoglądu i postaw. Nasze myślenie gubi wówczas wymiar pionowy. Pozostaje przy poziomie, gdzie na pierwszy plan wysuwa się pragmatyzm i posługiwanie się myśleniem w kategoriach praktycznych i kategoriach korzyści – mówił.
Pasterz diecezji elbląskiej zwracał uwagę, że czasami używamy sformułowań: chrześcijanie stanowczy, konsekwentni, radykalni. – Takie określenia można odnieść do osób życia konsekrowanego. Różne są jego formy, różne charyzmaty, odmienne tradycje własne, inne style funkcjonowania na co dzień. Tym, co wspólne, są stanowczość i konsekwencja w zdążaniu do celu, w wypełnieniu własnego powołania – mówił.
Biskup Jezierski zwrócił również uwagę, że konsekrowane i konsekrowani powinni być cierpliwi wobec spotykanych osób, wobec ich różnego widzenia świata i życia ludzkiego. – Winni być również zdolni do słuchania głosów krytycznych, a także nieprzyjaznych, a nieraz nawet epitetów czy wypowiedzi pozbawionych kultury – zauważał.
Jednocześnie przypomniał, że każda z form życia konsekrowanego posiada swoje wartości, które są aktualne również dziś. – Potrzeba tylko wyobraźni właściwej ludziom wierzącym, która rodzi przekonanie, że każde dobro wydaje z czasem swój owoc. Wasze życie, drodzy konsekrowani, poświęcone Chrystusowi, wasze życie oddane na różne sposoby Ludowi Bożemu posiada swoje znaczenie i swój walor. Dlatego nie wolno poddawać się zniechęceniu i apatii. Trzeba spokojnie szukać nowych dróg spotkania i dialogu ze współczesnym człowiekiem i światem – podsumował kapłan.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się