Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Wiara jest kluczem

A kogo ja rozpoznaję w Chrystusie? – zastanawiali się uczestnicy spotkania.

W parafii św. Rafała Kalinowskiego w Elblągu 6 lutego odbyło się pierwsze spotkanie w ramach Rekolekcji Ewangelizacyjnych Odnowy. Wydarzenie zorganizowała parafialna wspólnota Kana Galilejska, a nauki głosili księża: Sławomir Milde i Tomasz Wieczorek. Obaj w poprzednich latach posługiwali w tej parafii jako wikariusze. –

Rekolekcje to czas łaski i działania Boga. Zachęcamy do zrobienia Mu przestrzeni, otwarcia na Ducha Świętego, który w to, co stare i znane, potrafi włożyć zupełnie coś nowego i świeżego – przypominał przed rozpoczęciem nauk proboszcz wspólnoty ks. Wojciech Zwolicki.

Organizatorzy wskazują, że celem tego typu rekolekcji jest próba doprowadzenia do spotkania z Bogiem, który kocha, i do pogłębionej decyzji oddania się Chrystusowi jako Panu. W grupach odnowy traktowane są one jako rekolekcje inicjacyjne, przygotowujące do modlitwy o odrodzenie w Duchu Świętym. Od nich rozpoczyna się droga formacji.

Pierwszą katechezę wygłosił ks. Milde. W homilii zwracał uwagę na to, że przez wieki Bóg przemawiał do człowieka i przemawia także i dziś. – Jego słowo zawsze wzywa do przemiany, do nawrócenia. Będzie nam pokazywało to, w czym jeszcze nie domagamy. Ale to słowo ma także moc, bo będzie nas popychało do dobra, będzie nas popychało w kierunku Boga – mówił.

Jednocześnie zwracał uwagę, że w dzisiejszym świecie bardziej dostrzegalne jest zło. – W wielu miejscach doświadczamy braku miłości, nienawiści, właśnie tego zła. Ale Bóg tak nie chciał. On chciał, by ten świat był pełen miłości i dobroci. Niestety wygląda to tak, a nie inaczej, ponieważ my ludzie tacy jesteśmy i my tworzymy ten świat. Dziś w wielu przypadkach zapomnieliśmy, do czego nas powołał Pan Bóg i do czego nas zaprasza – tłumaczył kapłan.

W homilii przywoływał także scenę z Ewangelii, która opisuje tłumy idące za Jezusem. – Dlaczego za nim szli? Kogo w nim rozpoznali? – Czy tego, który wskrzesił, tego, który uzdrowił? Czy widzą w nim Mesjasza – Syna Bożego, tego, który przyszedł, aby nas zbawić? – pytał kapłan. – Nawet jeśli rozpoznali w nim tylko cudotwórcę, to jest szansa, że wielu z nich otworzyło się na wiarę i miłość Boga. Ale to, co jest zawsze kluczowe w spotkaniu z Jezusem, to wiara. Bo to właśnie wiara w to, że Jezus może zbawić, sprawiała, że wokół Niego te tłumy się gromadziły – zauważał.

– Także i nas, niezależnie od tego, kim jesteśmy, ile mamy lat i bez względu na to, jak długo jesteśmy we wspólnocie Kościoła, Jezus niezmiennie pyta – czy wierzysz? Czy wierzysz w to, że On może zmienić twoje życie? Czy wierzysz, że może cię uzdrowić? Czy wierzysz, że może cię zbawić? – podsumowywał. Kolejne terminy spotkań rekolekcyjnych w kościele św. Rafała. 13, 20 i 27 lutego oraz 6, 13 i 20 marca.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy