Nowy numer 17/2024 Archiwum

Sympozjum nt. katedry

Już wkrótce sympozjum naukowe poświęcone zespołowi katedralno-zamkowemu w Kwidzynie.

Ksiądz Ignacy Naumowicz, proboszcz parafii św. Jana Ewangelisty w Kwidzynie, oraz organizatorzy zapraszają na sympozjum naukowe pt. "Interdyscyplinarne badania dawnej katedry pomezańskiej w Kwidzynie: rezultaty i perspektywy". Konferencja obdędzie się 25 marca w sali audytoryjnej Kwidzyńskiego Centrum Kultury w Kwidzynie.

- Szereg badaczy i naukowców podzieli się swoimi badaniami, które zostały przeprowadzone w kwidzyńskiej katedrze w minionym roku - mówi ks. proboszcz. - Zostanie przedstawiony obecny stan zachowania zabytkowej kwidzyńskiej katedry, ale i zaskakujące nieznane informacje dotyczące krypt i pochówków , historycznego wystroju i wyposażenia - dodaje.

Jak mówią organizatorzy, liderem w prowadzeniu badań, przygotowaniu i prowadzeniu konferencji będą wykładowcy i pracownicy naukowi Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Zaproszeni specjaliści i badacze przedstawią m.in. wyniki programu badawczego zrealizowanego w zespole katedralno-zamkowym w Kwidzynie czy też jego skanning 3D, a także wyniki georadarowych badań struktur podziemnych katedry. Zaprezentują ponadto rezultaty badań dotyczących posadzek oraz elementów wystroju architektonicznego katedry. Zostaną przedstawione również kompleksowo spostrzeżenia na temat więźby dachowej, malowideł czy też organów znajdujących się we wnętrzu największego kwidzyńskiego kościoła. Sympozjum zakończy próba zarysowania perspektyw dla zespołu katedralno-zamkowego oraz dyskusja.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy