Nowy numer 20/2024 Archiwum

Rocznica ocalenia Elbląga

Przy Bramie Targowej świętowano dziś 502. rocznicę ocalenia Elbląga przed najazdem krzyżackim.

Dzień 8 marca to dla Elbląga od wieków data szczególna. Przez ponad 250 lat, kiedy miasto to należało do Korony Polskiej, hucznie świętowano ocalenie go przed najazdem Krzyżaków.

Wokół skutecznej obrony i odepchnięcia najeźdźców od murów powstało wiele legend i opowieści. Do najbardziej znanych należy ta o bohaterskim piekarczyku, który przeciął linę od kraty na jednej z miejskich bram, zamykając tym samym napastnikom dostęp do miasta.

W 502. rocznicę obrony Elbląga przed Krzyżakami mieszkańcy znów zgromadzili się pod Bramą Targową, aby wspominać ten wyjątkowy dzień oraz postać bohaterskiego czeladnika. Tym razem postanowili sprawdzić, ile prawdy jest w znanej opowieści. Muzeum Archeologiczno-Historyczne zorganizowało bowiem pokaz okuwania łopaty piekarczyka. Podczas prezentacji piekarskie narzędzie zostało okute przy wykorzystaniu średniowiecznych technik kowalskich i narzędzi z epoki. Już po wykonaniu repliki odbyła się próba cięcia liny przy jej użyciu, aby przekonać się, czy zawarty w opowieści przekaz mógł się wydarzyć naprawdę.


Więcej w "Gościu Elbląskim" nr 11 na 19 marca.

Rocznica ocalenia Elbląga   Elbląg, 8.03. Obchody 502. rocznicy ocalenia miasta. Łukasz Sianożęcki /Foto Gość
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy