Obchody Dnia Flagi Narodowej w Elblągu odbyły się na Starym Mieście.
Przemarsz z 50-metrową biało-czerwoną chorągwią przy akompaniamencie Orkiestry Wojskowej Garnizonu Elbląg rozpoczął obchody Dnia Flagi Narodowej w Elblągu. Uczestnicy wyruszyli spod napisu „Elbląg” na bulwarze Zygmunta Augusta, by dotrzeć pod Bramę Targową, gdzie odbyły się główne uroczystości.
Gigantyczną biało-czerwoną flagę ulicami Starego Miasta przenieśli wspólnie przedstawiciele władz Elbląga, uczniowie klas mundurowych, dzieci, młodzież i dorośli. - Na lekcjach naszej klasy dużo częściej niż w zwykłych klasach uczymy się o poszanowaniu barw narodowych. Ponadto zawsze chętnie się angażujemy w tego typu inicjatywy, dlatego nie mogło nas tu dzisiaj zabraknąć - mówi Bartek, przedstawiciel jednej z klas mundurowych elbląskich szkół średnich.
O szacunku do barw narodowych mówił także wiceprezydent Elbląga Janusz Nowak. Podkreślał, że są to najważniejsze symbole Polaków, związane z tradycją naszych dziejów. - Symbole te przez wieki reprezentowały naród oraz państwo i wciąż bardzo silnie przemawiają do naszych uczuć patriotycznych. Przyczyniają się do umacniania więzi społecznych, pobudzają do działania w imię wspólnej sprawy. Biel i czerwień stanowią zewnętrzną oznakę wolnego, niepodległego państwa, reprezentują imię Polski na zewnątrz, łącząc Polaków w kraju i poza nim - mówił J. Nowak.
Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej ustawiono w 2004 roku. Ma on upamiętniać historię polskich barw narodowych, symboli oraz tradycji patriotycznych i przypominać o poszanowaniu flagi i innych symboli narodowych. Tego samego dnia obchodzony jest Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Powszechne stało się noszenie w tym czasie kokardy narodowej. Zwyczaj ten spopularyzował prezydent Lech Kaczyński. Kontynuowany jest on do dziś.