Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Wraca Elbląski Festiwal Organowy

Już wkrótce I edycja odnowionego Elbląskiego Festiwalu Organowego.

Elbląskie Towarzystwo Kulturalne oraz Parafia Świętego Wojciecha w Elblągu zapraszają na I Elbląski Festiwal Organowy. Koncerty w jego ramach odbędą się 21 i 28 maja oraz 4 czerwca w kościele pw. św. Wojciecha przy ul. Wiejskiej 4 w Elblągu. Początek koncertów o godzinie 19.00. Wstęp wolny.

- Wracają cykle koncertów organowych do Elbląga - miasta, które tak znacząco zapisało się w historii budownictwa organowego, a także niegdyś ośrodka, gdzie kultura muzyczna była bardzo bogata i wbrew pozorom zostawiła sporo po sobie - mówi Bartosz Skop, pomysłodawca i kierownik artystyczny festiwalu. Jak przypomina, od roku 1979 do około 2000 w elbląskim kościele św. Mikołaja odbywały się rokroczne festiwale organowe, jednak z różnych powodów zostały one zaniechane.

Dziś podobna inicjatywa wraca już pod nowym szyldem i z nową numeracją. - Koncerty odbywać się będą w kameralnym kościele św. Wojciecha w Elblągu-Zawadzie na najstarszych w tym mieście 16-głosowych organach zbudowanych przez firmę Wittek z 1903 roku. To jedyny instrument, który wzniesiono przed 1945 rokiem, który dotrwał do naszych czasów - zauważa.

Organizatorzy wyjawiają, że w ramach pierwszej edycji zaplanowano trzy koncerty, zupełnie różniące się między sobą repertuarem i charakterem. 21 maja wystąpi organistka i kompozytorka Renāte Stivriņa, 28 maja zagra Krzysztof Urbaniak zaś na finał 4 czerwca Ola Podwojska (sopran) i Patryk Podwojski (organy). - Ci uznani, wspaniali muzycy zaprezentują różne dziedziny muzyki organowej (i nie tylko) jako zwartą całość. Warto więc przybyć na wszystkie koncerty - zachęca B. Skop.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy