Nowy numer 08/2024 Archiwum

Malbork. Dzień otwarty Biblioteki Muzeum Zamkowego

Wydarzenie związane było z planowaną zmianą lokalizacji biblioteki.

W czwartek 11 maja pracownicy Biblioteki Muzeum Zamkowego w Malborku zaprosili do odwiedzenia placówki w ramach dnia otwartego.

Obecnie znajduje się ona w budynku Karwanu na Przedzamczu i jest to ostatni rok jej funkcjonowania w tej lokalizacji. Pracownicy biblioteki zapraszając do udziału w dniu otwartym, chcieli pokazać zainteresowanym, jak obecnie placówka funkcjonuje, jakie są warunki. - W przyszłym roku będziemy zapraszać państwa już do nowej lokalizacji, do budynku, który powstaje w ramach realizacji programu "Przebudowa zabytkowych budynków gospodarczych na Przedzamczu zamku w Malborku wraz z ich dostosowaniem do funkcji kulturalno-edukacyjnych" - mówi Aleksandra Siuciak, kierownik Biblioteki Muzeum Zamkowego.

Odwiedzający w czwartek bibliotekę mogli zobaczyć najcenniejsze egzemplarze z jej zbioru, które na co dzień nie są dostępne dla czytelników, obejrzeć film pt. „Śladami książek i bibliotek na zamku malborskim”, a najmłodsi zaprojektować zakładkę do książki czy też kolorowanki.

Zaproszenie do udziału w dniu otwartym skierowane było nie tylko do indywidualnych czytelników, ale i zorganizowanych grup szkolnych. Odpowiedź na zaproszenie bibliotekarzy ze strony placówek była pozytywna.

Malbork. Dzień otwarty Biblioteki Muzeum Zamkowego

Historia Biblioteki Muzeum Zamkowego w Malborku sięga 1962 roku, a jej księgozbiór jest specjalistyczny, fachowy. - Znajdziemy tu przede wszystkim dzieła z zakresu teorii historii sztuki, muzealnictwa, architektury, oczywiście z nastawieniem na okres średniowiecza. Mamy też zespół druków XVI-, XVII- i XVIII-wiecznych oraz parę rękopisów - wymienia A. Siuciak.  

Ze zbioru biblioteki korzystać może każdy, ale wypożyczać książki i przenosić do swoich gabinetów mogą jedynie pracownicy Muzeum Zamkowego, pozostali mają do nich wgląd na miejscu. Z biblioteki korzystają naukowcy z kraju i ze świata, studenci, mieszkańcy Malborka. Do zamkowej biblioteki przychodzą także uczniowie przygotowujący prace z języka polskiego czy historii.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy