Elbląskie Nagrody Kulturalne wręczone

Te nagrody to docenienie dotychczasowej pracy i możliwość rozwijania talentów.

Elbląskie Nagrody Kulturalne, czyli Stypendia Artystyczne Miasta Elbląg, Stypendia Kulturalne oraz nagrody - Wydarzenie Roku, Kreator Kultury i Nagroda Artystyczna Prezydenta Elbląga - zdobywcom wręczył Witold Wróblewski we wtorek 16 maja w ratuszu staromiejskim.

Stypendia artystyczne przyznawane są laureatom ogólnopolskich lub międzynarodowych konkursów, przeglądów, festiwali w dziedzinie twórczości artystycznej, a także uczniom, studentom i absolwentom uczelni artystycznych. W tym roku otrzymały je 22 osoby.

- Tańczę taniec klasyczny, stypendium pozwoli mi na dalszy rozwój - mówi Lena Siembor, która swój talent rozwija w Akademii Sztuki Baletowej w Elblągu. Otrzymanie stypendium to wielka satysfakcja, docenienie jej pracy. - Balet to część mojego życia. Tańczę od małego, nie wyobrażam sobie bez niego życia - opowiada. Lena zajęcia z baletu ma trzy razy w tygodniu, trwają one do trzech godzin.

Taniec klasyczny to także pasja Alicji Stefańskiej, a pieniądze, które otrzymała, będzie mogła przeznaczyć na kolonie taneczne albo inne zajęcia z nim związane. - Tańczę od 6 lat, to jest moja pasja. Kocham to - zapewnia. W Akademii Sztuki Baletowej Alicja ćwiczy cztery razy w tygodniu, zajęcia trwają dwie godziny.

Stypendia kulturalne otrzymać mogą osoby zajmujące się twórczością artystyczną, upowszechnianiem i ochroną dóbr kultury, na realizację przedsięwzięcia kulturalnego. W tym roku przyznano ich pięć. Wśród artystów, do których trafiło stypendium kulturalne, jest muzyk Robert Furs, a pieniądze przeznaczy na realizację wideoklipu pt. "Elbląg - Podróż zabytkowym tramwajem".

Nagrodę Artystyczną Prezydenta Elbląga w kategorii muzyka, kompozycja otrzymała Magdalena Garbecka, a laureatem nagrody Kreator Kultury zostało Stowarzyszenie Kulturalne "Co Jest?". Powstało ono 10 lat temu z inicjatywy kilkorga znajomych. Ich plany zakładały działalność kulturalną. Rozpoczęli od organizacji nowatorskich bitew na rysunki, tzw. Grafataków. Z kolei nagrodę w kategorii Wydarzenie Roku otrzymało Centrum Sztuki "Galeria EL" za wystawę Mirosława Maszlanki "Estuarium".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..