Nowy numer 08/2024 Archiwum

Powiatowy Dzień Strażaka w Elblągu

Obchody Powiatowego Dnia Strażaka w Elblągu zainaugurowała Msza św. w katedrze św. Mikołaja.

Poświęcenie nowego sztandaru podczas uroczystej Mszy Świętej w katedrze św. Mikołaja zainaugurowało obchody Powiatowego Dnia Strażaka w Elblągu. Funkcjonariusze Straży Pożarnej z całego regionu przybyli 17 maja do stolicy diecezji, także po to, aby uczestniczyć w otwarciu nowej komendy, która została oddana do użytku przy ul. Łęczyckiej.

Eucharystii przewodniczył biskup elbląski dr Jacek Jezierski. W homilii przywoływał postać świętego Floriana, patrona strażaków od wielu stuleci. - Święty Florian był wysokim urzędnikiem w strukturach cesarstwa rzymskiego. Był być może legionistą, dlatego przedstawiany jest w hełmie legionów rzymskich - przypominał. Patron ten żył w czasach, gdy prześladowania chrześcijan były bardzo silne, i właśnie za swoją wiarę i solidarność z innymi wyznawcami Chrystusa został zabity.

Duszpasterz przywoływał także słowa św. Pawła z listów adresowanych do swojego ucznia Tymoteusza. - Apostoł wskazuje jak uczeń Chrystusa musi funkcjonować, aby godnie wypełnić powierzoną mu misję. Wyjaśnia, że ma to czynić po żołniersku. Winien więc wziąć udział w trudach i przeciwnościach. Ma postępować właściwie, zgodnie ze sztuką. Ma zmagać się z przeciwnościami uczciwie - wyjaśniał. - Taka jest etyka każdego zawodu. Takie są reguły wspólne dla wszystkich. Dotyczą nie tylko żołnierzy, ale i funkcjonariuszy, duchownych, nauczycieli, urzędników i ludzi wolnych zawodów - podkreślał.

Biskup Jezierski zauważał, że dziś rola straży pożarnej wydaje się być jeszcze większa niż w przeszłości. Przypomniał, że symboliczne dla naszych czasów stało się zaangażowanie strażaków, które obserwowaliśmy przy ratowaniu ludzi w katastrofie, która miała miejsce w Nowym Jorku w World Trade Centre czy też w ostatnim czasie zmagających się z pożarem katedry Notre Dame w Paryżu. Tak samo istotne było dla nas ich zaangażowanie w gaszenie wielkich pożarów lasów w Szwecji i Czechach oraz ratowanie osób poszkodowanych w trzęsieniach ziemi w Syrii i Turcji. Kapłan zwracał także uwagę na znaczenie codziennych zadań, które wykonują strażacy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy