Nowy numer 38/2023 Archiwum

Pomnik, który zastąpi sowiecką gwiazdę

Władze Malborka przedstawiły projekt pomnika, który stanie w miejscu usuniętego sowieckiego monumentu.

Wiele lat walczyli mieszkańcy Malborka, aby z ich miasta zniknął pomnik sławiący żołnierzy Armii Czerwonej. Dziś już wybrano także monument, który zastąpi wyburzony w sierpniu 2022 r. posowiecki symbol, przez miejscowych zwany „pomnikiem z gwiazdą”.

Wiadomo, również jak będzie wyglądał obelisk, który stanie przy ul. Sikorskiego w Malborku w miejsce wyburzonego. Władze Malborka zaakceptowały projekt proponowany przez Instytut Pamięci Narodowej. A będzie to obelisk dedykowany „Ofiarom totalitaryzmu: niemieckiego nazizmu i sowieckiego”.

- Zaakceptowaliśmy projekt, który przedstawił nam Instytut Pamięci Narodowej. To bardzo stonowany i neutralny obiekt - ocenił w rozmowie z malborskimi mediami, Marek Charzewski, burmistrz miast.
Jak wyjaśnili projektodawcy wzniesienia nowego pomnika, jego celem będzie „uświadamiać, jakim złem dla świata był nazizm i komunizm”. Ma przypominać, że sojusz tych zbrodniczych ideologii doprowadził do wybuchu II wojny światowej, przynosząc bezmiar zniszczeń, cierpienia i śmierci.

Od ubiegłego roku działka, na której dotychczas straszył radziecki symbol stoi pusta. Instytut Pamięci Narodowej informuje, że chciałby wybudować i odsłonić nowy pomnik jeszcze w tym roku. Jako możliwą datę władze instytutu wskazują 1 września, kiedy obchodzona będzie 84. rocznica wybuchu II wojny światowej. Postawienie nowego obiektu pamięci będzie wymagało zgody radnych, zgodnie z przepisami dotyczącymi prerogatyw Rady Miasta w kwestiach nadawania nazw ulic, placów i wznoszenia pomników.

Na podobne zastąpienie czeka jeszcze działo samobieżne, które znajduje się w Malborku przy Placu 3 Maja. Tablice wyrażające „wdzięczność” Armii Czerwonej zostały już usunięte z cokołu, na którym stoi radziecki sprzęt i zastąpione informacją o jego parametrach technicznych. Obecnie trwają zabiegi, aby działo stało się sprzętem muzealnym i w ogóle nie sugerowało, iż Polska cokolwiek zawdzięcza sowieckiemu okupantowi.

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast