Wystawa o grabieżczej gospodarce III Rzeszy

Na placu przed katedrą św. Mikołaja w Elblągu można oglądać wystawę pokazującą źródła dzisiejszej niemieckiej potęgi gospodarczej.

Jeszcze do 10 sierpnia można oglądać wystawę pt. "Gospodarka III Rzeszy" przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej, która ustawiona jest na placu przed katedrą św. Mikołaja w Elblągu.

Ekspozycja ukazuje źródła dzisiejszej niemieckiej potęgi gospodarczej: infrastrukturę i technologie z czasów Wehrwirtschaft, czyli gospodarki wojennej, opartej na grabieży mienia i wyzysku ludności z państw podbitych przez Niemcy w czasie II wojny światowej. Dzięki prezentacji można poznać korzenie wielu popularnych dziś niemieckich marek, które dominują w różnych gałęziach gospodarczych w świecie.

Jak przypominają pomysłodawcy wystawy z niewolniczej i przymusowej pracy więźniów obozów koncentracyjnych i zagłady, jeńców wojennych korzystało w okresie istnienia III Rzeszy 90 proc. ówczesnych niemieckich firm.

Wśród tych największych są: firma Continental, BMW, Mercedes-Benz, Volkswagen, Siemens, Bayer, Agfa, Dr. Oetker, Hugo Boss, Allianz, Deutsche Reichsbahn (który przejął całą polską infrastrukturę kolejową), Lufthansa, Deutsche Bank, koncern IG Farben.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..