Nowy numer 38/2023 Archiwum

O bł. Dorocie z Mątów

Ta książka to wiele ciekawostek, które z pewnością zaciekawią czcicieli bł. Doroty.

Do rąk czytelników trafiła książka "Święta parafianka kościoła Mariackiego - Błogosławiona Dorota z Mątów" autorstwa dr hab. Marty Kowalczyk, profesor w Wyższym Seminarium Duchownym w Elblągu.

Publikacja powstała na prośbę ks. Ireneusza Bradtkego, proboszcza bazyliki Mariackiej w Gdańsku. Błogosławiona ponad 22 lata była jej parafianką, a współcześnie, od 2015 r., przy świątyni działa bractwo dorotańskie - grupa czcicieli bł. Doroty z Mątowów Wielkich [obie formy zapisu poprawne - przyp. red.].

Książka ta zbiera wiele ciekawostek, do których dotarła autorka, i które z pewnością zaciekawią czcicieli bł. Doroty. Pochodzą one z tekstów źródłowych. Dowiadujemy się z nich, że już w 1406 r. w gdańskim kościele Bożej Rodzicielki, do którego jako mieszczka gdańska przychodziła Dorota, powstała kaplica oraz sodalicja nazywana jej imieniem. - Jest to wiadomość, która dotychczas umykała badaczom. Mnie się udało dotrzeć do tych tekstów źródłowych. Zarówno dla bazyliki Mariackiej, jak i grupy czcicieli bł. Doroty jest to ważna wiadomość, ponieważ pokazuje pewne zakotwiczenie - zwraca uwagę M. Kowalczyk. Informacja ta ważna jest także dla diecezji elbląskiej, której patronuje bł. Dorota, bo w latach 1404-1406 toczył się jej proces kanonizacyjny.


Więcej o książce w papierowym "Gościu Elbląskim" nr 31 na niedzielę 6 sierpnia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast