Nowy numer 48/2023 Archiwum

Tolkmiczanka - błogosławioną?

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny 16 sióstr katarzynek, wśród których jest pochodząca z Tolkmicka siostra Rolanda - Maria Abraham.

Czy Tolkmicko będzie miało „swoją” błogosławioną? Wszystko wskazuje na to, że tak, ponieważ rozpoczął się proces beatyfikacyjny 16 sióstr katarzynek, które zginęły męczeńską śmiercią w czasie II wojny światowej. Wśród nich jest urodzona właśnie w Tolkmicku siostra Rolanda - Maria Abraham.

Katarzynki z Braniewa 29 października odwiedziły tolkmicką parafię św. Jakuba, gdzie podczas wszystkich Mszy Świętych opowiadały o rozpoczętym właśnie procesie beatyfikacyjnym, skupiając się na postaci pochodzącej z tego miasta s. Rolandy.

- Świątynia, w której dziś się znajdujemy, łączy waszą parafię ze Zgromadzeniem Sióstr Katarzynek w Braniewie przez osobę naszej współsiostry Rolandy Abraham - mówiła s. Angela Krupińska, autorka książki pt. „Pod prąd, pod wiatr i pod fale” opisującej losy i męczeńską drogę braniewskich katarzynek. - To była siostra, która urodziła się i wychowała w Tolkmicku. To tutaj angażowała się w życie przy kościele, tutaj odkryła swoje powołanie i stąd poszła do klasztoru - wskazywała s. Angela.

Jak opowiadała autorka książki, s. Rolnada w życiu zakonnym pełniła posługę pielęgniarki. - Pracowała wśród chorych bardzo ofiarnie, a kiedy sama zachorowała na gruźlicę i znalazła się w szpitalu w Ornecie, została brutalnie zamordowana przez wkraczających na te tereny żołnierzy Armii Czerwonej - opowiadała.


Dalszy ciąg artykułu w Gościu Elbląskim na 12 listopada.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy