Nowy numer 48/2023 Archiwum

Inauguracja Elbląskiej Szkoły Biblijnej

Ruszył kolejny semestr Elbląskiej Szkoły Biblijnej. Na początek - Apokalipsa św. Jana.

Nowy semestr Elbląskiej Szkoły Biblijnej zainaugurowano 4 listopada w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Elbląskiej. - Zajęcia te prowadzi trzech kapłanów biblistów z naszej diecezji. Ten nasz zespół chciałby się dzielić z uczestnikami szkoły tym, czego przez lata studiowania Pisma Świętego się dowiedział - mówił na rozpoczęcie zajęć ks. Marek Karczewski, rektor WSD w Elblągu.

Pierwszym tegorocznym wykładem była prelekcja ks. Karczewskiego pt. "Kościół w Apokalipsie św. Jana". - Apokalipsa to księga prorocka, a proroctwo to będziemy się sobie starali przybliżać. Będziemy starali się odpowiedzieć sobie również na pytanie, kto jest autorem tej księgi. Nie ukrywamy też tego, że księga ta jest dla nas bardzo tajemnicza -  mówił wykładowca. - Będziemy również starali się odpowiedzieć sobie na pytanie, czy Apokalipsa już się wyczerpała, czy dopiero się spełni - dodał.

W czasie pierwszych zajęć uczestnicy poznawali również historię manuskryptów dotyczących Apokalipsy i używania tej księgi w Kościele pierwotnym. Rozmawiali o języku, którym spisana była ta część Pisma Świętego. - Gdy czytamy ją w oryginale, jesteśmy przekonani, że pisał ją ktoś, kto nie był Grekiem. Znajduje się tam bowiem mnóstwo wtrętów z języka mówionego, ale także np. z hebrajskiego. To wszystko może wskazywać także na to, że autorem był św. Jan, który przecież był Semitą, ale znał grecki - wskazywał ks. Karczewski.

Uczestnicy zajęć mogli poznać także wiele innych wyjątkowych szczegółów, które odnajdujemy na kartach Apokalipsy. Poznawali istotę liczby siedem, dowiedzieli się, co księga mówi o objawieniu Chrystusowym, a także o jej niezwykle bogatej symbolice. - My w świecie znaków i symboli żyjemy, ale te znaki, które odnajdujemy w Apokalipsie, są bardzo zwarte i istotne - wyjaśniał prelegent. - Pan Bóg przemawia do nas przez znaki tam zawarte - tłumaczył.

Jak podkreślił, także ten element wskazuje na to, że już w pierwszych wiekach istnienia chrześcijaństwa Apokalipsa była używana jako księga liturgiczna. - Wszystko wskazuje na to, że nie była ona czytana wyłącznie indywidualnie, ale była wykorzystywana w czasie wspólnotowych nabożeństw - wyjaśniał.

Kolejne spotkania Elbląskiej Szkoły Biblijnej zaplanowano na 9 grudnia oraz 13 stycznia. Następne spotkania poświęcone będą prorokowi Elizeuszowi, a zajęcia te poprowadzi ks. Jakub Altman, oraz Dziejom Apostolskim, które poprowadzi ks. Zbigniew Grochowski.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy