Nowy numer 08/2024 Archiwum

Elbląg. Obchody Dnia Judaizmu

W katedrze św. Mikołaja w Elblągu odbyły się obchody Dnia Judaizmu.

Biskup elbląski Jacek Jezierski przewodniczył uroczystościom obchodów Dnia Judaizmu, który 17 stycznia przeżywaliśmy w polskim Kościele. Diecezjalne obchody odbyły się w katedrze św. Mikołaja w Elblągu.

Jak przypominał w homilii dzień tez przeżywamy ze względu na to, że chrześcijaństwo posiada wspólne korzenie z judaizmem. - Święty Jan Paweł II nazywał Żydów naszymi „starszymi braćmi”. Natomiast Benedykt XVI nazwał ich „naszymi ojcami we wierze”. We wspólnocie wiary w Boga-Stwórcę, który jest dobry i łaskawy - mówił. Zwracał również uwagę na bogatą historię współistnienia narodu żydowskiego wśród obywateli państwa Polskiego, która początki ma już w X wieku n.e. - Można mówić więc o wiekach sąsiedztwa, kohabitacji oraz wspólnoty historycznego losu -  wyjaśniał

Duszpasterz diecezji elbląskiej podkreślał, że judaizm nie jest tylko jedną z wielu religii. - Religia Mojżesza jest nam chrześcijanom najbliższa. Nie jest w stosunku do Kościoła czymś obcym, zewnętrznym czy też niekompatybilnym - dodawał. Przypominał, że Sobór Watykański II podtrzymuje przekonanie, że naród żydowski jest narodem, który posiada ważne zadanie w dziejach zbawienia.


Ciąg dalszy artykułu w Gości Elbląskim na 28 stycznia.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy