Obchody 82. rocznicy powstania NSZ

To największe upamiętnienie Narodowych Sił Zbrojnych w województwie warmińsko-mazurskim.

Wielkimi krokami zbliża się 82. rocznica powstania Narodowych Sił Zbrojnych. W tym roku po raz dziewiąty uroczystości zostaną zorganizowane w Elblągu, po raz pierwszy o randze ogólnopolskiej.

Wydarzenie przygotowane w ramach współpracy Środowiska Patriotycznego Polski Północnej odbędzie się w najbliższą sobotę 21 września. Organizatorami są: Stowarzyszenie Elbląscy Patrioci, Okręg Pomorski Związku Żołnierzy NSZ oraz Młodzież Wszechpolska - Okręg Pomorski. Uroczystości patronuje Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. ks. Piotra Skargi. Jest to największe wydarzenie upamiętniające NSZ w województwie warmińsko-mazurskim.

Uroczystość została objęta patronatem honorowym przez wicemarszałka sejmu Krzysztofa Bosaka, biskupa polowego Wojska Polskiego Wiesława Lechowicza, prezesa IPN Karola Nawrockiego oraz Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.

Narodowe Siły Zbrojne powstały 20 września 1942 roku. Była to polska, konspiracyjna organizacja wojskowa, walcząca z niemieckim i sowieckim okupantem oraz formacjami komunistycznymi. To druga, co do wielkości, organizacja zbrojna polskiego podziemia niepodległościowego.

W programie uroczystości przewidziano liczne atrakcje związane z pogłębieniem wiedzy i upamiętnieniem żołnierzy NSZ. Inauguracja wydarzenia nastąpi już o 9.00 na boisku Orlik przy ulicy Robotniczej 173, gdzie będzie miał miejsce IV Patriotyczny Turniej Piłkarski Pamięci żołnierzy NSZ.

Kolejnym, ważnym punktem uroczystości, będzie Msza Święta w intencji żołnierzy NSZ o 13.00 w katedrze św. Mikołaja.

O 14.00 uczestnicy obchodów wyruszą spod katedry w Marszu Pamięci Żołnierzy NSZ, aby przemierzając ulice starego miasta dać wyraz pamięci o niezłomności naszych bohaterów. Po marszu odbędzie się uroczysty Apel Pamięci.

Następnie w Ratuszu Staromiejskim od 15.00 prezentowane będą konferencje poświęcone żołnierzom niepodległościowego podziemia. Dzień zakończą koncerty Nikodema Chmiela, Zofii Bork i Norberta „Smoły” Smolińskiego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..