Biskup Jezierski złożył rezygnację

Biskup elbląski Jacek Jezierski zgodnie z przepisami prawa kanonicznego złożył na ręce papieża Franciszka rezygnację z urzędu biskupa diecezjalnego.

Publikujemy komunikat Kurii Diecezjalnej w Elblągu:

Kuria diecezji elbląskiej podaje do wiadomości, że biskup elbląski Jacek Jezierski, zgodnie z przepisami prawa kanonicznego, złożył na ręce papieża Franciszka rezygnację z pełnionego urzędu.
Powodem rezygnacji jest wiek biskupa.
Równocześnie biskup elbląski prosi o modlitwę w intencji wyboru jego następcy w urzędzie.

ks. Zdzisław Bieg
kanclerz kurii
Elbląg, 14 listopada 2024 r.


Złożenie rezygnacji to standardowa procedura związana z tym, iż w grudniu tego roku biskup Jezierski kończy 75 lat. Biskupem elbląskim jest od 10 maja 2014 roku, a powołał go na tę posługę również papież Franciszek.

Biskup Jezierski święcenia kapłańskie przyjął 16 czerwca 1974 w Olsztynie, których udzielił mu bp Józef Drzazga. 19 lutego 1994 r. został ustanowiony przez papieża Jana Pawła II biskupem pomocniczym archidiecezji warmińskiej ze stolicą tytularną Liberalia [dzisiejsza Algieria]. Święcenia biskupie przyjął 5 marca 1994 we konkatedrze św. Jakuba Apsotoła w Olsztynie. Głównym konsekratorem był: kard. Józef Glemp - prymas Polski.

Funkcję biskupa pomocniczego archidiecezji warmińskiej pełnił w latach 1994-2014, a od tego czasu przewodzi diecezji elbląskiej. W czasie od 13 sierpnia 2020 roku do 25 marca 2021 był administrator apostolski archidiecezji gdańskiej w związku z przejściem na emeryturę z przejściem metropolity gdańskiego abp. Sławoja Leszka Głódzia.

W Konferencji Episkopatu Polski pełni rolę przewodniczącego: Rady ds. Ekumenizmu, Zespołu ds. Kontaktów z Polską Radą Ekumeniczną i Zespołu ds. Dialogu ze Wspólnotą Kościelną Polskokatolicką (do 15 marca 2023). Jest członkiem Rady Ekonomicznej i przewodniczącym Kapituły Promocja Godności Człowieka w ramach nagrody „Totus Tuus” Fundacji KEP „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

W swoich wypowiedziach bp Jezierski wiele uwagi poświęca sprawom formacji chrześcijańskiej i społecznym. Formację tę, zawsze rozumiał jako przygotowanie człowieka do dojrzałego i odpowiedzialnego uczestnictwa w życiu społecznym ojczyzny, miasta i regionu. Zna język niemiecki i włoski. Lubi poezję, zwłaszcza Czesława Miłosza i Marii Zientary-Malewskiej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..