Dekanalna Pielgrzymka Chorych do kościoła jubileuszowego pw. św. Brata Alberta w Elblągu.
Pielgrzymka Chorych dekanatu Elbląg-Północ do kościoła jubileuszowego odbyła się 15 lutego w kościele św. Brata Alberta. Ta świątynia jest jedną ze wskazanych przez biskupa Jacka Jezierskiego jako kościół Jubileuszu 2025 roku. Biskup Jezierski przewodniczył uroczystościom, które odbyły się w związku z obchodami Światowego Dnia Chorego.
W homilii wskazał on na istotę sakramentu namaszczenia chorych. Przypomniał, że jest to sakrament, który pojawia się już na kartach Ewangelii, wyjaśniał pochodzenie i stosowanie olejów świętych przez Apostołów i ich następców. - W Kościele pobłogosławiony olej jest używany przez księży jako materia świętego znaku wiary i duchowego oczyszczenia. Kiedy chory przyjmuje ten sakrament, dotyka go moc Chrystusa. To On dotyka chorego i starzejącą się osobę. Dotyka nas, oczyszcza, uświęca, umacnia w naszej chorobie pomaga w cierpieniu i niepewności jutra - wskazywał pasterz naszej diecezji.
Biskup Jezierski wyjaśniał, że sakrament chorych nie jest żadnego rodzaju znakiem magicznym. - On wskazuje na pełne miłości, umacniające nas dotknięcie Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego, który współczuje naszemu cierpieniu i słabości, wynikającemu z choroby czy zaawansowanego wieku - mówił.
- Chrystus przynosi umocnienie gdy słabną nasze siły lub wyniszcza nas choroba. Sakrament nie zastępuje leczenia i opieki medycznej, ale wpływa na nasze serce i naszego ducha. Czyni nasze serce cierpliwym i odważnym - podkreślał kapłan.
Kapłani dekanatu Elbląg-Północ wspomagają chorych nie tylko modlitwą i sakramentami. To na jego terenie znajduje się bowiem także Centrum Medycyny Klasztornej. Znajdująca się przy franciszkańskiej parafii św. Pawła Apostoła placówka świadczy szereg różnorodnych usług w zakresie wsparcia zdrowotnego. - Powstałe w parafii, gdzie pracował i służył słynny zielarz o. Andrzej Czesław Klimuszko, centrum Medycyny Klasztornej funkcjonuje już od 2017 roku. Obecnie jest to zarówno gabinet zielarsko-medyczny jak i sklepik z ziołami, kosmetykami naturalnymi i produktami naturalnymi pochodzącymi z wielowiekowej historii klasztorów. Działamy tak, aby w przyszłości można było skorzystać tu także z tężni, masaży leczniczych, czy sauny - wyjaśnia o. Tomasz Tęgowski, prowadzący centrum.