Elbląg. Zjazd duszpasterzy rodzin

Agata Bruchwald Agata Bruchwald

publikacja 20.03.2019 15:48

W Elblągu zakończył się dwudniowy rejonowy zjazd duszpasterzy rodzin.

Elbląg. Zjazd duszpasterzy rodzin Rodzina wymaga troski. Romek Koszowski /Foto Gość

Najważniejsze zadania, jakie stoją przed doradcami rodzinnymi, to przygotowanie narzeczonych do małżeństwa oraz towarzyszenie małżonkom w czasie kryzysów. Zadania te podejmowane są m.in. w różnego typu poradniach rodzinnych, których obecnie w Polsce jest ok. 3 tysięcy.

- Z danych, które opracował Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego, wynika, że najwięcej poradni rodzinnych działa w trzech diecezjach - koszalińsko-kołobrzeskiej, kieleckiej i katowickiej - informuje Beata Choroszewska, krajowa doradczyni życia rodzinnego.

Jednym z uczestników rejonowego zjazdu duszpasterzy rodzin był ks. Jacek Kotowski z diecezji łomżyńskiej. Duszpasterstwo rodzin w diecezji rozwija się dynamicznie. - Stawimy na ludzi. Mamy bardzo dużo osób, które pracują z małżeństwami, rodzinami - mówi ks. Jacek. W diecezji łomżyńskiej posługuje 70 par - asystentów narzeczonych i 76 doradców życia rodzinnego. Działają szkoła rodzenia, hospicjum perinatalne, duszpasterstwo rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym. Powstało Studium Życia Rodzinnego, które działa na 4 poziomach: narzeczeni, małżonkowie, rodzice i małżonkowie z 2-letnim stażem. W tym roku w zajęciach bierze udział ok. 180 słuchaczy.

- Obecnie bardzo ważna jest troska o trwałość małżeństwa, bo mamy plagę rozwodów. Myślę, że dziś dla nas wyzwaniem jest przygotowanie narzeczonych do małżeństwa, a później towarzyszenie młodym. Najwięcej rozwodów, co wiemy ze statystyk, jest do 5.-10. roku bycia razem. Trzeba obok małżonków postawić ludzi świeckich zaangażowanych w duszpasterstwo rodzin - ocenia ks. Jacek.

W diecezji łomżyńskiej osoby przygotowujące narzeczonych do małżeństwa starają się tak prowadzić katechezy, by podczas 5 dwugodzinnych spotkań poznać i zaprzyjaźnić się z młodymi. - Po roku, dwóch, pięciu latach, gdy przyjdzie kryzys, ci młodzi mają pamiętać, że byli tacy Kasia i Janek, do których teraz mogą pójść i oni im pomogą - przekonuje ks. Kotowski.

Rejonowy zjazd duszpasterzy rodzin trwał 19 i 20 marca. W spotkaniu wziął udział bp Romuald Kamiński, biskup warszawsko-praski, przewodniczący Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski.