• facebook
 • rss
 • Chcą rozeznać, czy to dla nich

  ab

  dodane 30.06.2015 17:00

  Młodzi mężczyźni przyjeżdżający do WSD na rekolekcje mają wiele pytań. Zadają je Panu Jezusowi podczas modlitwy.

  - Poprzednie rekolekcje powołaniowe w Wyższym Seminarium Duchownym były świetne. Myślałem, że nic nie jest w stanie ich przebić. Myliłem się. W sobotę wieczorem uczestniczyliśmy we Mszy św. z obmyciem nóg, czyli obrzędem mandatum. To było niesamowite. Z pewnością utkwi mi to w pamięci na długo - mówi Mateusz Gajda z parafii św. Anny w Sztumie.

  Od 26 do 30 czerwca w WSD w Elblągu trwały rekolekcje powołaniowe. Przyświecało im hasło: „W drodze do Emaus.”

  Uczniowie, którzy szli do Emaus rozpoznali Pana Jezusa przy łamaniu chleba, czyli Eucharystii.

  - Chciałem, żeby Msza św. w czasie rekolekcji była przeżywana bardzo głęboko. Wtedy też zrodził się pomysł, by jedna z nich wyglądała jak w Wielki Czwartek - mówi ks. Sławomir Milde, który prowadził rekolekcje.

  - Obawiałem się, że rekolektanci nie będą na to gotowi, że zrodzi to śmiech, niezrozumienie. Ale oni właściwie to przeżyli. Dowiedziałem się o tym w podsumowaniu dnia - opowiada kapłan. - Do końca nie rozumieli wszystkiego, ale przecież apostołowie też nie rozumieli, dlaczego Pan Jezus obmywa im nogi - dodaje.

  Na rekolekcje przyjechało 19 młodych mężczyzna. Zostali podzielenie na cztery grupy, z którymi pracowało 10 kleryków-animatorów grup.

  Kleryk Michał Semeniuk przyznaje, że rolą animatora jest jedynie podsunięcie odpowiednich pytań rekolektantowi. Ich odpowiedź pozwoli na rozeznanie własnej drogi życiowej.

  - Oni sami muszą to przepracować. My nie jesteśmy w stanie za nich decydować. Towarzyszymy im, bo rozeznawanie powołania nie może odbywać się w samotności. Do tego potrzebna jest druga osoba, z którą można podzielić się swoim wewnętrznym doświadczeniem - mówi kl. Michał Semeniuk.

  Stałymi punktami czterodniowych rekolekcji była Msza św. oraz konferencje - przedpołudniowa i popołudniowa, spotkania w czasie grup dzielenia oraz nabożeństwo wieczorne. Był również czas na piłkę nożną, gry planszowe czy karaoke.  

  - Osoby przyjeżdżające na rekolekcje powołaniowe do WSD mają wiele pytań, które nurtują ich serca. Niekoniecznie dotyczą one powołania. W czasie nabożeństw wieczornych mają okazję, by zadać je Panu Jezusowi. Niesamowite jest to, że oni korzystają z tego czasu - przyznaje ks. Sławomir Milde.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół